Диета за сите оние кои ги „мачи“ КАНДИДАТА !

Ви претставуваме диета до која би требало да се придржувате за да ја победите кандијазата. Нејзиното основно правило е да ја намали омилената храна на габите, а тоа се шеќерите.Имајте на ум дека шеќерите многу добро се камуфлираат и кријат во повеќето индустриски преработени намирници, како што се разните сосови, намази, готовите јадења, виршлите и сл. Исто така, за време на оваа диета треба да го избегнувате овошјето.

Што треба да консумирате?

Зеленчук: брокула, блитва, домати, тиквици, магдонос, прокељ, целер, мешунки, зелка, бамји, краставица, спанаќ, кељ, ротквици, карфиол, аспарагус.

Риба и месо: сите видови на риба, шкампи, јастог, школки, пилешко, телешко, свинско, говедско, јагнешко месо.

Јаткасти плодови: сончоглед, лешници, бадеми, ореви, семки од тиква, сусам, индиски ореви.

Млеко и млечни производи: кисело млеко, путер, сирење во мали количини, јогурт.

Течности: вода, незасладени чаеви, кафе без кофеин и лимонада без шеќер.

Масла: маслиново, сончогледово и ленено масло.

Житарици од цело зрно: ориз, просо, леќа.

Останато дозволено во мали количини: печен компир, крекери од ориз и слични незасладени производи.

Храна која треба да се избегнува

Старо сирење, алкохол, чоколадо, сушено овошје, свежо овошје, ферментирана храна, печурки, оцет, пченица, ’рж, овес, јачмен, кикирики секакви шеќери, мед и сирупи, како и намирници кои содржат квасец, како леб, печива, колачи и сл.