Чудесна храна: Производи кои ги обновуваат органите

За црниот дроб сигурно се знае дека се обновува. Неговите клетки живеат околу 150 дена, по што старите ги заменуваат новите, па така црниот дроб може да продолжи да ја врши својата функција, а тоа е елиминација на токсините од телото.

За срцето се мислело дека не се регенерира, дека целиот живот имаме “исто” срце, но истражувањата покажаа дека пумпата на организмот е во можност да се обнови и тоа три до четири пати во текот на животот.

Кожата се обновува на 28 дена, на коските им треба околу 10 години, црвените крвни зрнца  живеат околу четири месеци, цревните клетки се обновуваат на секои 3-4 дена, а што се однесува до мозочните клетки, тие не се регенерираат и она што го имаме од раѓањето, го имаме (затоа треба да се чуваат).

Здравјето значи и добра регенерација на органите, затоа што старите клетки мора да биде заменети од нови за да го продолжите животот. Храната е многу важно за овие надградби и корисно е да се знае која храна е најмногу корисна.

Регенерација на нерви

Постои широк спектар на природни соединенија кои дејствуваат врз регенерација на нервите. Студија од 2010 година објавена во истражување за подмладување вели дека комбинација на боровинки, зелениот чај и карнозин (кој се наоѓа во свинското месо, јунешко месо и риба) им помага на нервите и регенерацијата на матични клетки кај животните со невро дегенеративни болести. Други супстанции со слични ефекти се куркумин (корен од растението куркума), апигенин (соединение кое се наоѓа во целер, магдонос, артичок), боровинка, жен шен, црвена жалфија, ресвератрол (црвено вино, црвено грозје, темно чоколадо), матичен млеч, теанин (зелен чај) и кафе.

Постојат и други состојки кои го помагаат лекувањето на нервите лекувајќи ја обвивката на нервното влакно –  миелинот. И музиката и заљубувањето имаат позитивен ефект врз регенерацијата и обновување на невроните.

Регенерација на црниот дроб

Глицирезинот е соединение кое се наоѓа во коренот на сладунец, и кои, според една студија се покажал како голем стимул за регенерација кај животни кај кои е хируршки отстранет дел од црниот дроб. Други состојки кои ја помагаат регенерацијата на црниот дроб се карвакрол (од масло од оригано ), куркумин (корен од растението куркума ), корејски жен шен, артичок, витамин Е (тофу, спанаќ, бадеми, семки од сончоглед, авокадо, ракчиња, риби, маслиново масло, брокула и тиква).

Регенерација на бета клетки

Бета клетките во панкреасот произведуваат инсулин. Со следниве соединенија беше успешно експериментирано со цел да им помогне на луѓето со дијабетес : кантарион, црн ким, витамин Д (риба, кавијар, јајца, сирење), куркумин (корен од куркума), аргинин (црвено месо, соја, јајца, морска храна, сусам), авокадо, горчлива диња, блитва, пченкарна свила, стевиа (шеќерен лист), сулфорафан (брокула, зеле, кељ, бриселско зелје, зелка, карфиол).

Хормонска регенерација

Еден од соединенијата кои ги регенерираат хормоните, кои се ослабени со губење на електрони е витамин Ц (пиперки, кељ, киви, брокула, јагоди, портокали, грашок). Овој витамин има способност за враќање на формата и функцијата на естрадиолот (естроген, Е2), тестостерон и прогестерон, кој може да биде добар додаток или замена за хормонска терапија.

Регенерација на срцевиот мускул

До неодамна се сметало дека мускулното ткиво не е подложно на регенерација. Новите истражувања покажуваат дека постојат соединенија кои го стимулираат основните клетки на срцевиот мускул кои го сочинуваат здравото срцево ткиво. Што да јадеме?

– Ресвератрол (црвено вино, црвено грозје, темно чоколадо),

– Сибирски женшен

– N-ацетил-цистеин (овесни снегулки, свинско месо, пилешко месо, пченица микроби, младо сирење).

Регенерација на ‘рскавицата, зглобовите на ’рбетот

Куркуминот и ресвератролот добро се покажале во закрепнување од повреда на ‘рбетниот мозок, додека за остеоартритис, дегенеративно оболување на зглобовите, постои широк спектар на потенцијално регенеративни супстанци кои се наоѓаат во коприви, рибино масло и друга храни богати со витамин Е.