Чорба од домати

Највкусната супа од домати. Количина доволна за две деца и двајца возрасни.

Потребно:

-1 лажица путер

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

-1 кромид

-1 компир со слична големина

-1 чешле лук

-450гр домати

-2 супени лажици доматно пире

-400 мл бујон

-2 кафени лажички босилок

-сол и бибер по вкус

Подготовка:

1. Стопете го путерот и додадете го ситно исецканиот кромид да се стопи.

2. Додадете го компирот, лукот, доматите, доматното пире и бујонот. Гответе на поголема температурa додека да зоврие, а потоа намалете ја температурата, поклопете со капак и гответе околу 20 минути. Доматите откако ќе ги исчистите , исецкате, кратко варете , потоа додадете ги во чорбата.

3. На крај додадете го босилокот и зачините. По желба може да додадете и лажица павлака.