Балансирани хормони за здрав метаболизам

Како да се подобри метаболизмот: балансирање на хормони

Тироидна жлезда

Вашата тироидна жлезда е главниот регулатор на метаболизмот – слабата тироидна жлезда може да доведе до вишок тежина, ниска енергија и други метаболни проблеми. Од друга страна, прекумерната стимулирана тироидна жлезда може да доведе до анксиозност, прекумерно губење на тежината, немир и нарушувања на спиењето. Тироксин (Т4), е клучен метаболичен хормон ослободен од тироидната жлезда која има значително влијание врз метаболичката стапка.

Сиромашната функција на тироидната жлезда значително ја нарушува способноста на телото да гори маснотии и телесна тежина. Ова води кон многу луѓе со ниска функција на тироидната жлезда и други за кои е тешко да се намали телесната тежина, да се откажат од нивните здравствени и фитнес цели.

Постои заедничка претпоставка дека бавната тироидна жлезда е генетска и дека некои луѓе се родени само со бавни метаболизми. Сепак, начинот на кој живее лицето и изборот што го прават имаат огромно влијание врз здравјето на тироидната жлезда.

Ако има премногу или премалку хормон за тироидната жлезда, метаболизмот на целото тело е под влијание. Бидејќи тироидните хормони Т3 и Т4 го контролираат клеточниот метаболизам низ целото тело, кога нема доволно од нив или сигнализацијата на оската на HPA е неизбалансирана, метаболичката функција се забавува.

Како да ја балансирате тироидната жлезда:

Основните причини за хипотироидизам, вклучувајќи алергии на храна како што се млечни производи и глутен, тешки метали, недостаток на физичка активност, нутритивни недостатоци и стрес.

Јадете здрава храна

Јадењето високо ниво на соја и зеленчук од семејството brassica е познато дека има негативни ефекти врз тироидната жлезда.

Брокули, зелка, карфиол и други видови храна во ова семејство може драстично да ја нарушат тироидната физиологија, па затоа јадењето балансирана количина на овие предмети со други висококвалитетни темнолистни зеленчуци е добро за контрола на оваа жлезда, но да не се претерува.

Поддржете ја вашата тироидна жлезда со оптимална исхрана, вклучувајќи храна која содржи јод, заситени масти, цинк, омега-3 масти, селен.

Контрола на стресот

Поддржете ја функцијата на надбубрежните жлезди (а со тоа и функцијата на тироидната жлезда), но намалувајќи ги целокупните нивоа на стрес и ангажирање во активности за самогрижа, како што се одење, поминување време со пријателите и семејството, медитација, читање итн.

Вежбање

Редовното умерено вежбање не само што ја зголемува функцијата на тироидната жлезда, туку и ја зголемува чистата мускулна маса и помага во надбубрежните функции.

Надбубрежни жлезди

Нашата HPA оска (хипоталамус-хипофизата-надбубрежна оска) е наш централен систем за одговор на стрес. Оваа тријада на големите играчи е дел од комплексната серија на хормонални контролни копчиња кои телото ги користи за регулирање на апетитот, желбата, метаболизмот, функцијата на тироидната жлезда и неколку други важни процеси.

Иако повеќето луѓе го сметаат стресот како негативен, некои стресови се всушност позитивни и неопходни. Како одговор на стресот надбубрежните жлезди лачат хормонот кортизол кој е директно поврзан со функцијата на тироидната жлезда.

Кортизолот влијае на рецепторите на тироидната жлезда, што ги прави почувствителни за хормонот на тироидната жлезда. Значи, кога нивоата на кортизол се премногу ниски, нормалната тироидна сигнализација е нарушена, што потенцијално може да доведе до забавена тироидна жлезда или хипотироидизам.

На другата страна, високите нивоа на кортизол ја намалуваат конверзијата на тироксин (Т4) во тријодитиронин (Т3) и го зголемуваат нивото на обратен тироиден хормон (rT3). Заедно тоа значи пониска функција на тироидната жлезда и хипотироидизам. За оптимална функција на тироидната жлезда, не сакате премногу висок или премногу мал кортизол.

Надбубрежните жлезди, исто така, лачат катехоламини, како адреналин, кои се одговорни за одговор. Тие, исто така, му помагаат на телото да ги согорува мастите за енергија, бидејќи енергијата е потребна за справување со стресни ситуации.

Еве неколку работи кои можат да доведат до дисфункционални надбубрежни жлезди или производство на високи кортизоли:

 • Хроничен стрес (ментален и / или емоционален)
 • Ниска активност и прекумерна активност
 • Прекумерна консумација на кофеин
 • Алкохол
 • Нерамнотежи во крвниот шеќер
 • Недоволно спиење
 • Имунолошкиот одговор од инфекција или воспаление може да предизвика високи нивоа на кортизол
 • Многу храна и прескокнување оброци може да го подигне кортизолот.

Други работи кои помагаат во намалување на кортизолот се:

 • Пешачење. (особено во шума или во природа)
 • Спиење и масажа
 • Одмор, релаксација и смеа
 • Медитација,  јога
 • Физичка наклонетост, време со најблиските и домашните миленици
 • Сауна, топли бањи и спа терапии (го покренува кортизолот за време на сесијата, но потоа се намалува)
 • Билни чаеви (пасифлора, валеријана)
 • Магнезиум
 • Зелен чај