Артичокот го штити црниот дроб и бубрезите од инфекции

Артичокот е одличен извор на фолна киселина, а ги содржи и витамините Ц и К. Од минералите артичоката е богата со бакар, магнезиум и манган. Коренот и листовите на артичоката иако не се богат извор на витамини и минерали, имаат лековите дејство.

Артичоката уште одамна се користела за подобрување на апетитот, за лекување на лошото варење, за лечење на воспаление на црниот дроб и на бубрезите. Артичоката, исто така, го заштитува црниот дроб од воспаленија и инфекции, и ја подобрува неговата работа. Научниците докажале дека артичоката може да го намали нивото на ЛДЛ-холестеролот за 22%.

Артичоката го намалува серумското ниво на шеќер во крвта и холестеролот

Артичоката значително помага при активноста во чистење и детоксикација во лечење на артритис и реуматизам. Нејзината диаретска активност може да помогне во ублажување на проблемот на уринарниот тракт. Помага и во лекувањето на лицата кои страдаат од синдром на иритабилен колон.

Таа е најсилниот сојузник на диетите кој ги намалува килограмите и е совршен додаток кој дополнително помага во антицелулитните масажи за убава и сјајна кожа.

Започни уште денес! Погрижи се за сопственото здравје! Нарачај Nature Essential – Артичока!

Пробај уште денес! Погрижи се за сопственото здравје!

Nature Essential – Aртичока можете да  нарачате онлајн ➡️ https://alfalab.mk/proizvodi/nature-essential-articoka/

Nature Essential – Aртичока може да ja набавите во аптеките на: Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети, … во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
(Достава до домашна адреса со брза пошта)