АРТИЧОКА – билка која го чисти и регенерира организмот

Со артичоката исчистете го црниот дроб, жолчката, слезината и бубрезите

Оваа билка содржи и витамини од Б-групата, како и витамин Ц и К, а од минералите има калциум, железо, калиум, магнезиум и фосфор.

Оваа лековита медитеранска билка е вистинска заштитничка на здравјето на вашето црн дроб, а со тоа и на целиот организам. Силното лековито делување е благодарение на големата концентрација на здрави растителни соединенија.

Артичоката се препорачува како помош на лицата кои потешкотии во работата на дигествниот систем. Има силен ефект на целиот дигестивен ситем – благодарение на изобилството на влакна поттикнува работа на цревата и спречува запек. Придонесува за раст на добрите бактерии во цревата и ја намалува надуеноста и мачнината.

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

НУТРИЕНТИ ВО АРТИЧОКАТА

Освен билните материи цинарин и силимарин, артичоката содржи и силни антиоксиданти, како бета-каротен, лутеин, кверцетин и рутин. Овие материи делуваат противвоспалително и го штитат организмот од разни дегенеративни и хронични заболувања.

Познато е  дека артичоката одлично го чисти црниот дроб од отрови и придонесува за нејзина регенерација. Ја чисти и крвта и спречува оштетувања на џигерот предизивикани од токсините. Но, освен црниот дроб, артичоката ја чисти и жолчката, слезината и бубрезите. Поттикнува производство на жолчка, кој е важен за варење на масната храна и апсорпција на маснотиите и го намалува нивото на липиди во крвта.

  • Екстрактот од артичока содржи многу поглема концентрација на корисни лековити материи отколку самата билка.

Производството на жолчка е  многу важно за целокупното здравје на црниот дроб. Ако  жолчката не се дистрибуира до жолчниот меур, се зголемува ризикот од оштетувања на црниот дроб.  Игра и улога во чистење на црниот дроб и целиот организам од отрови. Истражување спроведено на Универзитетот во Севиља, покажало дека токму екстрактот од артичока силно го поттикнува производството на жолчка. Артичоката има и диуретски својства, што значи дека поттикнува и мокрење и така придонесува за чистење ма мочниот меур и бубрезите.

 ФУНКЦИЈА НА СИСТЕМОТ ЗА ВАРЕЊЕ

Артичоката го штити црниот дрб од хепатотоксичност, односно оштетувања предизвикани од делувањето на отровите. Ги ублажува негативните ефекти од консумирањето алкохол, процесиуирана храна и останати отрови кои доаѓаа во црниот дроб и го оптоваруваат.

Започни уште денес! Погрижи се за сопственото здравје! Нарачај Nature Essential – Артичока!

Продажни места на Nature Essential – Артичока:
EUROFARM Аптеки, Виола Аптеки, Галениум Аптеки, dm-дрогерии, COSMO-дрогерии и сите подобро снабдени аптеки.

Направете брза онлајн нарачка:
https://alfalab.mk/proizvodi/articoka

Телефон за нарачка : (02) 3218-821
(Секој работен ден од 8:30 до 15:30 часот)
Достава до вашата домашна адреса