6 едноставни начини, врз основа на научни истражувања кои помагаат за губење на масните наслаги околу стомакот (I дел)

Масните наслаги изгледаат навистина лошо, особено во пределот на стомакот.  Всушност, има многу маснотии во абдоминалната област кои се силно поврзани со болести како дијабетес тип 2 и срцеви заболувања. Поради оваа причина, губењето на стомачните масти има големи придобивки за вашето здравје и може да ви помогне да живеете подолго. Масното ткиво обично се проценува со мерење на обемот околу половината. Ова лесно може да се направи дома со едноставна лента мерка. Нешто над 102 см кај мажи и 88 см кај жени е познато како абдоминална дебелина. Ако имате многу вишок маснотии околу половината, тогаш треба да преземете неколку чекори за да се ослободите од тоа додека не станало многу потешко во иднина.

 Не јадете шеќер и избегнувајте пијалоци засладени со шеќер
Додаден шеќер е многу нездраво. Истражувањата покажуваат дека има уникатно штетни ефекти врз метаболичкото здравје. Шеќерот е половина гликоза, половина фруктоза, а фруктозата може да се метаболизира само преку црниот дроб во значителни количини. Кога јадете многу додаден шеќер, црниот дроб се преоптоварува со фруктоза и е принуден да го претвори во маснотии.

Бројни студии покажаа дека вишокот на шеќер, најмногу поради големите количества на фруктоза, може да доведе до зголемување на акумулацијата на маснотиите во стомакот и црниот дроб. Течниот шеќер е уште полош во овој поглед. Течните калории не се регистрирани од мозокот на ист начин како другите калории, па кога пиете пијалоци засладени со шеќер, завршувате се повеќе калории. Истражувањата покажуваат дека пијалоците засладени со шеќер се поврзани со зголемен ризик за дебелина кај 60% кај децата. Количината на фруктоза што ја добивате од овошје е занемарлива во споредба со она што го добивате од диета со високо рафиниран шеќер.

Јадењето повеќе протеини е одлична долгорочна стратегија за намалување на стомакот
Протеинот е најважниот макронутриент кога станува збор за губење на тежината. Се покажа дека ги намалува желбите за 60%, го зголемува метаболизмот за 80-100 калории дневно и помага да се изедат до 441 помалку калории дневно. Ако губење на тежината е вашата цел, тогаш додавањето на протеини е можеби најефективната промена што можете да ја направите за вашата исхрана. Една студија покажала дека количината и квалитетот на консумирањето на протеини е обратно поврзана со маснотиите во стомакот. Тоа е, луѓето кои јаделе повеќе и подобри протеини имале многу помалку стомачни масти. Друга студија покажала дека протеинот бил поврзан со значително намален ризик од зголемување на стомакот во период од 5 години. Затоа направете обид да го зголемите внесот на белковини како што се цели јајца, риба, морски плодови, мешунки, ореви, месо и млечни производи. Ова се најдобри извори на протеини во исхраната.

 

Совет: Размислете за готвење на вашата храна во кокосово масло. Некои студии покажаа дека 30 ml (околу 2 лажици) на кокосово масло помага за намалување на масните наслаги.

Отстранете ги јаглехидратите од вашата исхрана
Рестрикцијата на јаглехидрати е многу ефикасен начин за губење маснотии. Ова е поддржано од бројни студии. Кога луѓето ги намалуваат јагленохидратите, нивниот апетит оди надолу и тие ја губат телесната тежина. Диетите со ниско ниво на јаглехидрати исто така доведуваат до брзо намалување на тежината на вода, што им дава на луѓето близу моментални резултати. Разликата на скалата често се гледа во рок од 1-2 дена. Што значи ова е дека особено висок процент на маснотии изгубени на диета со ниска употреба на јаглехидрати. Само избегнување на рафинираните јаглехидрати (шеќер, бонбони, бел леб и сл.) треба да бидат доволни, особено ако го задржите внесот на протеини на високо ниво.

Меѓутоа, ако треба брзо да изгубите тежина, земете ги намалувањето на јагленохидратите до 50 грама дневно. Ова ќе го става вашето тело во кетоза, го убива вашиот апетит и го прави вашето тело да почне да гори пред се масти за гориво. Се разбира, диетите со ниски хидрати имаат многу други здравствени придобивки, освен само губење на тежината. Тие, на пример, можат да имаат ефекти за спасување на живот кај дијабетичари од тип 2.