5 фантастични трикови за да изгледате 10 години помлади

Доколку барате вечна младост, тука никој не може да ви помогне, но ние ќе ви откриеме 5 трикови за шминкање со чија помош можете да изгледате 10 години помлади.

unnamed

1.Здебелете ги веѓите

Дебелите веѓи ќе придонесат кон тоа да изгледате помлади. Можете да користите пудра или молив, кои ќе бидат посветла нијанса од веѓата за да ги пополните празнините, а потоа повлечете тенка линија со молив на врвот од веѓата.

2. Користете коректор

Избегнувајте прејака шминка, бидејќи понекогаш може да направи брчките, особено околу очите да ви бидат повидливи. За полето околу очите користете светол коректор, а потоа нанесете пудра која не треба да биде многу поразлична од вашиот природен тен.

3. Покријте ги брчките од образите

За да ги прикриете линиите кои водат од носот до устата, користете коректор една нијанса посветол од вашиот природен тен. Немојте да го нанесувате преку целиот набор, а потоа нанесете руж на страна. На тој начин го спречувате дефинирањето на рабови.

unnamed (1)

4. Уста

Линиите околу устата стануваат почувствителни со текот на годините, поради тоа користете молив за усни кој ќе го нанесете горниот дел од усната.

5. Направете брадата да ви биде помалку видлива

Под брадата нанесете бронзер, две нијанси потемен од вашиот тен, додека пак пределот на  брадата треба ви биде со блага нијанса.

unnamed (2)

Александра Малова