14 одлични трикови кои ќе ви го направат животот полесен

Да се живее живот на возрасно лице, понекогаш не е лесно, но со овие трикови ќе биде малку полесно ….

1. Секогаш запомнете го името на лицето со кое разговарате. И заштедете си себе си време и енергија во објаснување со другите луѓе со кои сте зборувале.

2. Дали испративте СМС текст на погрешно лице? Не паничете! Ставете го телефонот на авионски режим и пораката нема да биде доставена. Нема на што, повелете и друг пат.

3. Оставете ги високите потпетици под бирото за работа, а користете ги патиките за патување до работа. Можеби ќе ви биде забавно додека трчате преку улиците во високи потпетици, но сиот шарм ќе исчезне веднаш по добиениот прв плик.

4. Ако се чувствувате уморни и исцрпени, употребете јаболков оцет како механизам за исцелување. Разредете го со вода и користете го како тоник, шампон или додаток на исхраната.

5. Млекото од карамела помага при воспаление на грлото. Значи, имате изговор дека ќе се удавите во шеќер,затоа што некој на работа ве заразил.

6. Кога ги загревате остатоците од храната, оставете празен круг во средината на чинијата, а храната распределете ја наоколу. Така ќе се загрее рамномерно, затоа што никој не сака загреан компир и ладно месо, освен можеби вонземјаните.

7. Ако имате смешно скапи свеќи кои е невозможно да се запалат со запалка, бидејќи фитилот е премногу мал, користете сува шпагета.

8. За да се избегне забуна на вашиот „фенси“ вечера со пријателите, користете забен конец за прецизно сечење на  сирењето или десертот.

9. Завиткајте шише со топол пијалак лесно навлажнет со  тоалетна хартија и ставете ја во фрижидерот на 15 минути. Ќе се изненадите колку брзо се лади

10. Висечкиот држач за чевли е всушност одлично решение за милиони мали работи кои ги чувате во бањата. Закачете еден на вратата.

11. Нема потреба да трошите милиони на креми против стареење, само потражете обична фармациска крема која содржи ретинол.

12. “Сплесканата” перница за спиење повторно ќе ви се подигне ако ја држите на сонце 30 минути. Не знаеме во што е работата, но тоа успева.

13. Со замрзнато грозје изладете го белото вино. Доволно е само да го изладите грозјето во фрижидерот.

14. Ако ви снемало варикина за отстранување на дамките од вашата бела облека, користете бел оцет. Тоа е подобро за отстранување на дамките.