10 работи кои може да ги направите со Хималајска сол

1. Отстранување на мртвите клетки на кожата: додека се туширате, измасиријте го телото со хималајска сол. Ќе направите ексфолијација, детоксикација и ќе ја подобрите циркулацијата.
2. За отечени стапала: потопоте ги стапалата во сад со топла вода, хималајска сол и цеден портокал. Ќе ви бидат благодарни!
3. За чистење на усната шуплина: За здрав здив, измешајте подеднаква количина хималајска сол и сода бикарбона во ¼ чаша вода и исплакнете.
4. Против комарци: со малку вода и хималајска сол, ќе исчезне здодевното чешање и иритација.
5. За ефикасно чистење: Со еднакви количини сода бикарбона и хималајска сол, исчистете ја бањата, а потоа убаво плакнете со ладна вода.
6. За детоксикација: 125гр. Хималајска сол и една лажица бела глина (каолин) и малку вода. Нанесете на лицето и оставете да се исуши. Исплакнете.
7. За совршени кардици: Измешајте хималајска сол, кокосово масло и вода и ставете ја смесата во спреј. Користете го на мокра коса, а кога ќе ја исушите ќе добиете одлични кадрици.
8. Тоник за кожа склона на акни: 1 лажица хималајска сол,
500мл. вода и 1 лажица јаболков оцет. Со тапкање нанесете на лицето. Исплакнете, па нанесете крема за хидратација.
9. За суви стапала: измешајте поеднаква количина на хималајска сол и пченкарно брашно. Ставете ги стапалата во вода, а потоа масирајте со смесата, па исплакнете.
10. Осветлете ги ноктите: 1 лажица лимонов сок, 1 лажица сода и една лаживца хималајска сол. Ноктите ќе ви станат бели и чисти.

Може да си нарачате Хималајска сол на следниов линк:
https://alfalab.mk/proizvodi/san-sebastian-himalajska-sol-500-gr

Или во продавниците за здрава храна Марвик или Тинекс

или на 02 3218 821 (Секој работен ден од 8 и 30 до 15 часот)