Зошто французите најмалку боледуваат од срце?

На твојот пат до здраво и мирно срце стојат безброј пречки како нездрави масти, алкохол, цигари, стрес, гени, возраст, слаба физичка активност и други.

Знаејќи го ова, ќе почнеш ли од утре да се храниш здраво? А ќе ги откажеш ли и цигарите?

Биди искрен со себеси, колку и да сакаш, невозможно е да контролираш сè!

Но, и покрај сите овие сопки возможно е да го одржиш срцето здраво ако веднаш почнеш да пиеш Nature Essential Resveratrol – додаток во исхраната кој се базира на планетарно најмоќниот антиоксидант ресвератрол.

Ресвератролот во Nature Essential Resveratrol е екстрахиран од семки од грозје и од боровинки, бидејќи тие содржат највисока концентрација на антиоксидантот.

Ресвератролот во суштина е полифенол кој делува антиоксидативно врз слободните радикали кои го загрозуваат човековото здравје. Неутрализирајќи ги слободните радикали, ресвератролот спречува да дојде до уништување на здравите клетки во телото, ги штити крвните садови и спречува тие да се запушат и да го загрозат срцето.

Интересен е податокот дека французите бележат ниска стапка на болни од срце иако важат за хедонисти или љубители на високомасна храна, слатки, цигари, кофеин, алкохол. Сите овие се ризик фактори кои водат до покачување на крвниот притисок, холестеролот, но и до мозочен и срцев удар.

Но, кога французите јадат сирење или месо, па дури и слатки, тие пијат црвено вино. Црвеното вино содржи ресвератрол за кој се верува дека е главната причина за ниската стапка на срцеви заболувања меѓу популацијата.

Да пиете црвено вино за да дојдете до посакуваниот ресвератрол е ризичен потег, бидејќи треба да пиете умерени количини (секако, ако и тие ви се дозволени) и плус не можете да бидете сигурни дека сте внеле доволна количина ресвератрол.

Количината на ресвератролот во виното, грозјето, бобинките, кикириките и останатите извори зависи од премногу фактори, почнувајќи од почвата па сè до климатските услови каде што се одгледуваат овие плодови што ги набројавме.

Затоа, Nature Essential Resveratrol е твојот сигурен, безбеден и максимално ефикасен начин да дојдеш до ресвератролот што ќе ти го зајакне срцето.

Како ресвератролот го одржува срцето здраво?

Неутрализирајќи ги слободните радикали, ресвератролот ги штити крвните садови од оштетување.  Исто така го намалува лошиот ЛДЛ холестерол и спречува било какво запушување на крвните садови и артериите кои водат до срцев удар.

Поттикнувајќи во организмот да се создаде повеќе азотен оксид, ресвератролот овозможува целосно да се опуштат артериите и непречено да циркулира крвта низ нив. На овој начин ресвератролот всушност спречува да се покачи систолниот крвен притисок или притисокот што се создава на ѕидовите на артериите додека срцето работи.

Топ 5 придобивки од ресвератролот за срцето

  • Го зголемува ХДЛ или добриот холестерол
  • Спречува да дојде до згрутчување на крвта во крвните садови
  • Ги штити артериите од штети поттикнати од високо ниво на ЛДЛ или лошиот холестерол
  • Може да ја подобри функцијата на слојот од клетки што ги обложуваат крвните садови
  • Го регулира систолниот крвен притисок

Пиј Nature Essential Resveratrol и уживај во храната, уживај во животот знаејќи дека твоето срце е безбедно.

Nature Essential Resveratrol можете да го набавите во аптеките на: Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети … во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Тинекс и во сите подобро снабдени аптеки.

Nature Essential Resveratrol можете да го можете да го нарачате онлајн
https://alfalab.mk/proizvodi/resveratrol/

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
*(Достава до домашна адреса со брза пошта)