5 таинствени симптоми дека имаш недостаток на витамини и минерали

Во човековиот организам се одвиваат биохемиски процеси, а многу од нив се успорени или не можат правилно да се одвиваат поради недостаток на витамини и минерали.. Токму тоа ослабено функционирање се манифестира преку таинствени начини кои можат да не излажат без да забележиме жто навистина се случува.

1. Пукање на кожата на во пределот на усните

Доколку ви се случи ова, значи дека на организмот му недостасува железо, цинк и Б витамини. Честа појава е кај вегетаријанците поради исхраната.

Кое е идеалното решение?

Консумирајте повеќе домати, тиква, кикирики, леќа, лосос, туна, јајца, школки и ракчиња. Витаминот Ц ја зголемува апсорбцијата на железо, а овие состојки се совршени со брокула, црвена пиперка и цвекло.

2. Црвен осип по лицето, сува кожа и паѓање на косата

Овие симптоми се јавуваат при недостиг на биотин – Б7 или познат како витамни за коса. Можете да консумирате варени јајца, соја, печурки, лосос, ореви, банани и авокадо, како делумно решение и совет за овој проблем.

3. Цревни или бели точки на кожата налик акни, обично на лицето, рацете и задникот

Ова се знаци за недостаток на есенцијалните масни киселини и витамините А и Д. Јадете повеќе лосос, јаткасти плодови, зелен зеленчук, додека 10-минутното изложување на сонце ќе ви помогне да се снабдите со витамин Д.

4. Трнење, пецкање и топлина во рацете и нозете

Имате недостиг од витамините од Б групата како фолна киселина, Б6 и Б12. Овој недостаток најчесто е поврзан со периферните нерви. Наведените симптоми можат да се јават во комбинација со депресија, анемија, умор и хормонски дисбаланс.

Иделано решение е консумирање спанаќ, цвекло, јајца, школки или ракчиња.

5. Грчеви во мускулите, болки во прстите, зглобовите, стапалата, нозете и грбот

Доколку се справувате со вакви проблеми, јасно е…имате недостаток на магнезиум, калциум и калиум. Доколу вежбате редовно, може да се загубат повеќе минерали поради силното потење.

Решението се крие во консумирање банани, бадеми, лешници, тиквички, цреши, јаболка, брокула, кељ и спанаќ.

Наша препорака: Nature Essential – Супер Витамини и Минерали

Совршена комбинација на витамини, минерали, антиоксиданси кои ја задоволуваат дневната потреба на организмот.
Витамини: C,A,D,E,B1,B2,B3,B5,B6,B12, фолна киселина
Минерали: јод, железо, калциум,фосфор, цинк, бакар, селен
Плус: Лутеин, коензим Q10, диетални влакна

Nature Essential – Супер Витамини и Минерали можете да ја нарачате онлајн
Nature Essential – Супер Витамини и Минерали може да ja набавите во аптеките на: Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети, … во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.
Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
(Достава до домашна адреса со брза пошта)