Тие велат дека кокосовото масло е одлично за вас, но ова не ви го кажале

Додека патував низ Тајланд, мојот партнер и јас во шега сакавме да купиме плантажа со кокос, бидејќи ни се чинеше дека денес се е на база на кокос!

• масло од кокос
• путер од кокос
• парчиња од кокос
• кокосова вода
• кокосово млеко и крема
• кокосово брашно
• дури и сос од кокосова соја (пробајте ја, всушност многу е вкусна).

Кокосот (lat. C. nucifera) припаѓа на семејството палми (lat. Arecaceae или Palmae) и подсемејство (lat. Cocoideae).

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Внатрешноста на кокосот е многу богат со здрави масни киселини. Составот на мастите варира во зависност од видот и обработувањето на маслото. Средно заситените масни киселини сочинуваат околу 90% од кокосовото масло со мал придонес на моно-незаситени и полу-заситени масни киселини.

Што е толку добро околу средните масни киселини?

Средно поврзаните заситени масни киселини (MCFA) лесно се варат, апсорбираат и користат од телото, додека слободно поминуваат низ мозочната крвна бариера во неврзана форма, што значи дека може да се користи од страна на мозокот како извор на енергија, но исто така, и за невролошко здравје.

Она што е, исто така, одлично е дека девственото (нерафинирано) кокосово масло е прифатливо, лесно достапно, вкусно и сосема природно. Тоа е, исто така,…

• Анти-канцерогено (спречува ширење на канцерогени клетки и го подобрува имунолошкиот систем)
• Анти-воспалително
• Анти-микробитско/против инфекции (бактерии, вируси, кандида, габи, паразити и протозои (едноклеточни еукариотски протисти))
• Антиоксиданс (заштитува од оштетување од слободни радикали и нивно формирање)
• Ја подобрува нутритивната апсорпција (лесно за варење, ги прави витамините на база на масти подостапни за телото, на пример витамини А,Д,Е,К)
• Не е отровно за луѓе и животни.

Кокосово масло за лична хигиена и тело

1. Старечки дамки (исто така познати како дамки на црниот дроб ) – нанесување на кокосово масло директно на дамките ќе помогне да исчезнат.
2. По бричење – кокосовото масло ќе ви помогне кожата да заздрави по бричење без затнување на пори. Одлично е за црвенило од бричење!
3. Ќелавост – комбинирајте кокосово масло со лаванда, рузмарин, мајчина душица, кедрово дрво, масло од јојоба, семе од грејпфрут / рициново масло и малку лута пиперка. Нанесете три пати на ден (или пред спиење) на погоденото место каде ви паѓа косата и исмасирајте. Кокосовото масло и овие етерични масла ја поддржуваат регенерацијата на клетките.
4. Пилинг за тело – измешајте кокосово масло и сол и истријте низ целото тело! Исплакнете и вашата кожа ќе биде супер мека. Можете да додадете и етерични масла, доколку сакате специфичен мирис.
5. Модринки – нанесено директно на модринка, кокосовото масло го подобрува процесот на лекување со намалување на отокот и црвенилото.
6. Каснувања од бубачки – кога се применува директно на местото на каснување од бубачка , кокосовото масло може да ги запре чешањето и воспалението, како и да го забрза процесот на лекување.
7. Изгореници – нанесете веднаш на изгореницата и продолжете со нанесување до излекување. Ќе ги намали шансите за трајни лузни и ќе го подобри лекувањето.
8. Лабело – само малку нанесете на усните и не само што делува како агенс за омекнување, но, исто така, има заштитен фактор околу 4 така што ќе добиете и малку заштита!
9. Лупење на скалпот – имате проблеми со сува кожа на скалпот на вашето бебе? Кокосовото масло не само што ќе ја потхрани кожата на вашето бебе, туку, исто така, помага да се елиминира лупењето на скалпот. Втријте само една лажичка на скалпот во текот
10. Првут – кокосовото масло се впива во скалпот навлажнувајќи ја сувата кожа и ги ублажува симптомите на првут. Исто така, помага во контролирање на секрецијата на маслото од скалпот, уште една од главните причини за првут.
11. Дезодоранс – кокосовото масло може да се користи само како дезодоранс, но, дури поефикасно е во комбинација со пченкарно брашно и сода бикарбона.
12. Маст за осипи од пелени – многу пријатна на осипи без груби хемикалии. Исто така, безбедно е за крпeни пелени.
13. Крема за очи – нанесете под очите за намалување на отеченост, подочници и брчки. Користете ја навечер на очните капаци.
14. Миење на лице / сапун – Измешајте подеднакви делови од кокосово масло со маслиново масло, бадемово масло, масло од авокадо и рицинус и користете наместо сапун при миење на вашето лице. На влажно лице, истријте со масло и оставете да делува две минути, потоа исплакнете и исушете со сува крпа. Една лажичка би требало да биде соодветно.
15. Балсам за коса / длабок третман – користете го балсам за коса со нанесување една лажичка од кокосово масло на вашиот врвови од косата, а потоа со прстите втријте го низ косата за рамномерно да се нанесе. За подлабоко третман, нанесете една лажица од кокосово масло на вашиот сув скалп и нежно распространете го се до краевите. Ставете капа на главата за да се спречи негово пренесување на постелнината и оставете го така цела ноќ.
16. Гел за коса – нанесете малку меѓу прстите и втријте во косата (за виткана коса) или нанесете од скалпот па се до краевите (за брановидна/права коса).
17. Лекување – кога ќе се нанесе на гребаници и исеченици, кокосовото масло формира тенок, хемиски слој кој ја заштитува раната од надворешна прашина, бактерија и вируси. Кокосовото масло го забрзува процесот на лекување на модринките со лекување на оштетени ткива. Згора на тоа, има подобар мирис од сите фармацевтски производи.
18. Лубрикант – тоа е потполно природен, совршено безбеден лубрикант за мастурбација и секс. Не е компатибилен со латекс!
19. Отстранувач на шминка – користете памук и малку кокосово масло и ќе бидете изненадени колку добро дејствува!
20. Масло за масажа – прилично едноставно, нанесете малку и истријте!
21. Хидратант – едноставно земете малку од теглата и нанесете по целото тело, вклучувајќи го вратот и лицето. Често пати лосионите се на база на вода и може уште повеќе да ви ја исуши кожата.
22. Крема за брадавици – делува одлично за потхранување за испукани, болни или суви брадавици. Се нанесува на памук и се остава така на брадавиците помеѓу доење.
23. Акни – склони сте на масна кожа или масна Т-зона? Користете малку под шминка да се намали стимулацијата на масната жлезда. Често пати кожата склона на акни е всушност премногу сува, која им сигнализира на вашите жлезди да произведуваат повеќе масло и на тој начин ги затнува порите.
24. Пред бричење – кокосовото масло ќе ја подготви кожата за оштетувањето кое претстои со бричење.
25. Состојби со кожата – кокосовото масло може да олесни некои кожни проблеми како псоријаза, дерматитис и егзема.
26. Лузни од стрии – кокосовото масло е одлично за потхранување на оштетена кожа. Можеби не е магичен лек за стрии, но ќе ви помогне.
27. Олеснување на изгореници од сонце – тријте поголемо количество на кокосово масло на погоденото место.
28. Заштита од сонце – Не е високо, но кокосовото масло има заштитен фактор околу 4.
29. Болки во уши од пливање – измешајте масло од лук и кокос и ставете неколку капки во погоденото уво за 10 минути. Направете го ова 2-3 пати дневно, а вообичаено дејствува по еден или два дена.
30. Лекување од тетоважи и хидратант – континуирано користење на кокосово масло на тетоважи ќе помогне да се одржи пигментот да не избледи. Кога се користи на нови тетоважи, кокосот ќе го забрза процесот на лекување и ќе ги намали шансите за инфекција.
31. Паста за заби – има многу рецепти, но јас само ќе измешам кокосово масло и сода бикарбона и ќе ставам малку на мојата четка за заби.
32. Превенција и намалување на брчки – нанесување на кокосово масло на брчките и висната кожа помага во зајакнување на сврзните ткива со цел да се поврати младешката кожа!
Кокосово масло за општо здравје и убавина

33. Доење – за доилките, консумирање на 3 ½ лажици кокосово масло на ден ќе го збогати снабдувањето со млеко.
34. Коски и заби – кокосовото масло помага при апсорбирање на калциум и магнезиум, а со тоа и до подобар развој на коските и забите.
35. Варење – заситените масти во кокосовото масло помага при контролирање на паразити и габи кои предизвикуваат лошо варење и други проблеми поврзани со варењето, како што е синдромот на иритирано црево. Мастите во кокосовото масло исто така, помага во апсорпција на витамини, минерали и амино киселини, давајќи ви севкупно подобро здравје.
36. Фитнес – докажано е дека кокосовото масло го стимулира метаболизмот, ја подобрува функцијата на тироидната жлезда и ги подигнува нивоата на енергија, а сето тоа ги намалува несаканите масти, но ја зголемува мускулната маса.