Тајната зелена напивка на Д-р ОЗ

Тајната на младешкиот изглед не се крие само во скапите козметички препарати, туку и во природните состојки кои ги има во зеленчукот. Ќе ви го откриеме рецептот на напивката која го чува вашето здравје, ја подмладува кожата и помага во регулирањето на телесната тежина.

За подготовка на природната “face lifting”напивка која на вашата кожа ќе и даде цврстина и еластичност потребни ви се : краставици, целер и органски зелен чај.

Кофеинската киселина и витаминот Ц имаат смирувачко и благо дејство, а силицинската киселина е многу важна за одржување на здравјето на мускулите. Таа го подобрува тенот и го одржува здравјето на кожата, а во комбинација со водата природно ја хидрира и дава на кожата здрав сјај.

Б комплекс витамините кои ги има во целерот го стимулираат претворањето на јаглените хидрати во енергија, го спречуваат штетното дејство на слободните радикали и кожата ја прават да биде здрава и сјајна.

Високото ниво на антиоксиданси, вклучувајќи ги витамините Ц и Е со кои се богати го забавуваат процесот на стареење на кожата.

За оваа напивка потребни ви се:

  • 2 излупени свежи краставици
  • 4 стебленца од целер
  • 2 чаши органски зелен чај

Подготовка:

Сите состојки ставете ги во блендер и добро изблендирајте, по потреба додадете малку вода доколку мешавината е многу густа. Напивката пијте ја што е можно поскоро по подготовката.