Научниците откриваат: Стресот дефинитивно придонесува до бела коса?!

Научниците велат дека можно е да ги откриле причините како стресот може да ја обели Вашата коса, како и потенцијалниот начин да се справите со ова, а при тоа да не се посегнете по фарба за коса.

При многу изведени експерименти е откриено дека матичните клетки кои го контролираат меланинот во косата и кожата после доживеан стрес тие се трајно оштетени.

Мажите и жените се среќаваат со овој проблем во нивните 30ти години.

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Иако сето тоа зависи од процесот на стареење како и гените, стресот може да игра улога во сето ова.

Научниците се изјаснија како точно стресот може да влијае на Вашата коса.

Истражувачите што стојат зад студијата објавена во „ Nature “, од универзитетите во Сао Паоло и Харвард, веруваат дека ефектите се поврзани со матичните клетки меланоцити кои произведуваат меланин и се одговорни за бојата на косата и кожата.

‘’Ние со сигурност знаеме дека стресот е виновен за оваа промена во Вашата кожа и коса, и начинот на кој тие функционираат,’’- кажа проф. Ya-Cieh Hsu, автор на многу истражувачки трудови на Универзитетот во Харвард.

„Оштетувањето е перманентно“

Болката допринесува до испуштање на адреналин и кортисол, a тоа придонесува до побрзо чукање на срцето и качување на крвниот притисок, и на тој начин влијае на нервниот систем и предизвикува акутен стрес.

Овој процес го забрзува оштетувањето на матичните клетки кои го произведуваат меланинот во фоликулите на косата.  Откако ќе се случи овој процес, клетките кои се наменети да го регенерираат пигментот се изгубени. По сето ова тие повеќе нема да можат да го регенерират пигментот бидејќи оштетувањето е засекогаш.

Како решение на сето ова тие наведуваат кога протеинот цикалин е потиснат може ја спречи промена на бојата на влакното.

Па така доколку го додадете витаминот Б6 во комбинација со Магнезиум може да го успори процесот на раст на седите влакна.

Dr.Viton – Магнезан Б6 Ви ја нуди совршената комбинација за справување против секојдневниот стрес, нервоза и при тоа Ви нуди нормално психолошко функционирање, а истовремено го подобрува и работењето на срцето.

Пробај уште денес! Одбери Dr. Viton – Магнезан Б6!

Dr. Viton – Магнезан Б6 можете да го нарачате онлајн:
https://alfalab.mk/proizvodi/magnezan-b6

Dr. Viton – Магнезан Б6 може да го набавите во аптеките на: Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети, Зегин… во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
(Достава до домашна адреса со брза пошта)