Стопи ги вишокот килограми и масти во 3 чекори

Постојат многу начини брзо да изгубите голем број вишок килограми, но повеќето од нив ќе ве остават гладни и незадоволни. Ќе ви покажеме три начини кои ќе ви помогнат, ама потребно ви е железна волја, труд и во никој случај…откажување.

Значително намалете го вашиот апетит
Без да се изгладувате, изгубете голем број килограми
Во исто време подобрете го вашето метаболично здравје

  1. Намалете со шеќери и скроб

Најважниот дел е да се намали на шеќери и скроб (јаглехидрати). Ова е храна која најмногу ја стимулира секрецијата на инсулин. Ако веќе не знаете, инсулинот е главниот хормон за складирање на масти во телото. Кога инсулинот ќе се намали, салото полесно ќе излезе од маснотиите и телото почнува да гори масти наместо јаглехидрати. Друга придобивка од намалување на инсулинот е тоа што вашите бубрези го ослободуваат вишокот на натриум и вода од вашето тело, со што се намалува нередот и непотребната количина на вода.  Намалете ги јагленохидратите, намалете го инсулинот и ќе почнете да јадете храна со помалку калории автоматски и без глад.

Едноставно кажано, намалувањето на вашиот инсулин ја става загубата на масти на „автопилот”.

  1. Јадете протеини, масти и зеленчук

Секој од вашите оброци треба да содржи извор на протеини, извор на масти и зеленчук со ниско на ниво на скроб.  Конструирањето на оброците на овој начин автоматски ќе го доведе внесот на јаглехидрати во препорачаниот опсег од 20-50 грама дневно.

Протеински извори:
Месо – говедско, пилешко, свинско, јагнешко месо, сланина и сл.
Риба и морски плодови – лосос, пастрмка, ракчиња, јастози, итн.
Јајца – домашни јајца

Високите протеински диети, исто така, можат да ги намалат опсесивните мисли за храна за 60%, да ја намалат желбата за ноќно уживање во слатки и да ве направат толку полни што автоматски ќе јадете 441 помалку калории дневно … само со додавање на протеин во вашата исхрана.  Кога станува збор за губење на тежината, протеинот е крал на хранливи материи.

Зеленчук со ниско ниво на скроб: 
Брокула
Карфиол
Спанаќ
Зелка
Марула
Краставица
Целер

Диета базирана на месо и зеленчук ги содржи сите влакна, витамини и минерали што треба да бидат здрави. Не постои физиолошка потреба за зрна во исхраната.

Извори на масти:
Маслиново масло
Кокосово масло
Масло од авокадо
Путер

Јадете 2-3 оброци дневно. Ако се најдете гладни во попладневните часови, додадете го 4-тиот оброк. Не плашете се да јадете маснотии, обидувајќи се да направите ниски јаглехидрати и малку маснотии во исто време е рецепт за неуспех. Тоа ќе направи да се чувствувате мизерно и да го напуштите планот.

  1. Дигајте тежина и вежбајте 3 пати неделно

На овој план се препорачува и вежбање. Најдобро решение е да вежбате 3-4 пати неделно. Најпрво ги загревате мускулите, потоа дигате тежина. Ако сте нови во салата, прашајте некој тренер за совет.

Со подигање на тегови, ќе горите калории и ќе го спречите вашиот метаболизам да се забави, што е чест ефект од губење на тежината. Доколку не сакате да кревате тегови, тогаш некои полесни кардио вежби како трчање, џогирање, пливање и пешачење.