Совршена коса и кожа со Л-аргинин

Предности за кожа 
Л-аргинин е како еликсир за нашето здравје на кожата. Дознајте кои се придобивките од него

Својства против стареење
Познато е дека најголемиот орган во нашето тело, кожата, има тенденција да ја губи својата еластичност со текот на возраста. Оваа амино киселина, преку дневната исхрана или додатоци, ја одржува убавината и виталноста на кожата.

Брз процес на заздравување на раните
За аргининот се вели дека го скратува времето на заздравување на раните. Протеинот е од суштинско значење за процесот на лекување на раните и аргининските помагала во производството на ова соединение, со што се забрзува процесот на лекување. Аргинин помага во формирањето на Л-пролин, соединение кое е од суштинско значење за формирање на колаген, со што се раните побрзо заздравуваат.

Ја ревитализира и подмладува кожата
Одредени производи за нега на кожата со аргинин, содржат антибактериски соединенија. Овие соединенија, заедно со антиоксидантните агенси, ги поправаат штетите предизвикани на кожата поради еколошки фактори или стареење и помагаат во обновувањето на младешкиот изглед.

Предности од аргинин за коса
Аргинин, исто така, помага против опаѓање на косата.  Погледнете кои се најдобрите Л-аргинин придобивки за коса:

Го забавува процесот на опаѓање на косата
Оваа амино киселина произведена од нашето тело ги релаксира крвните садови и го подобрува протокот на крв во скалпот и основата на фоликулите на косата. Производи за нега на коса со аргинин се познати за уништување на факторите кои предизвикуваат лош развој на фоликулите на влакната или ги ослабуваат влакната, со што се промовира раст на косата.

Спречува оштетување на косата
Добри вести за оние кои сакаат да ја бојадисуваат косата често! Аргининот помага да ја заштитиме косата од штетните хемикалии и суровата топлина. Ова е една од причините зошто се наоѓа во повеќето производи за фарбање коса.

Храна богата со Л-аргинин
Јајца
Млечни производи – јогурт, кефир и сирење
Говедско
Мисиркино
Пилешко
Говедски и пилешки џигер
Диви фатени риби – тие исто така ви обезбедуваат суштински омега-3 масни киселини кои се одлични за здравјето на срцето.
Кокос
Семки од тиква
Сусам
Семки од сончоглед
Алги
Ореви
Бадеми