Со рен до подобра циркулација

Ренот е многу здрав зеленчук кој помага за чистење на нашето тело и протерување на штетните токсини. Ренот исто така ја забрзува циркулацијата, па затоа е препорачливо за сите оние кои имаат проблеми со ладни раце и нозе да консумираат рен.

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Поради големата количина на витаминот Ц, кој го има три пати повеќе одколку восе препорачува да се зема поготово во зимските денови, во сезоните на настинки и грип.

Од ренот се прават медицински сирупи, чаеви, облоги, а инхалирањето со оваа билка ги смалува болката и воспалението на синусите. Овој лековит корен го подобрува варењето на храната, ја олеснува кашлицата и го стимулира потењето.