Сладок домашен “сируп“ против сезонските настинки … посилен од сите антибиотици

Оние кои страдаат од вообичаена или потешка настинка треба да земаат три дена по една лажица млак мед со една кафена лажичка цимет во прав во текот на денот.

Смесата направете ја во метален сад ставен во топла вода, за да можете да го загреете медот и да го додадете циметот во него. Испијте ја веднаш додека е топла без да додавате вода барем неколку минути. Внимавајте да не го прегреете медот бидејќи ги губи своите лековити својства на температура повисока од 42 Ц.