Режим на исхрана за лица со чир на желудник и дванаестопалачно црево (предлог мени)

Доручек:

Млеко или кафе, двопек (препечен леб) со путер.

Ужина:

Млеко, варено јајце, јогурт и леб со путер.

Ручек:

Супа, месо немасно (телешко, говедско, пилешко) варено. Зеленчук: Компир (само пире), моркови, домати, спањак. Овошје: како компоти, желе или сурово и тоа: јаболки, праска, банана, зрели јагоди. Препорачливо да се избегнува кајсија, цреша, капина, ореви, бадеми.

Десерт:

Сокови, пудинг (од ванила со млеко), кремови со кајмак.

Пијалоци:

Млеко, јогурт, негазирана минерална вода, овошни сокови.

Ужина (во 18.00 часот): исто како и за појадок.

Вечера:

Исто како и за ручек или можна е замена со меко сварено јајце и несолено сирење.

Пред спиење шоља млеко.