Размислувате дали да почнете да вежбате??? Прочитајте како тоа влијае на телото и организмот и сигурно веднаш ќе почнете…

Вежбањето е 4% од твојот ден. Наместо 1 саат на фејсбук или инстаграм, искористи го времето да направиш нешто за себе и за твоето тело. Bраќањето во форма никогаш не е лесно и брзо. Не дозволувајте тоа да ве разочара… понекогаш е потребно повеќе време да се случат убави ранпти.

Првиот чекот е во кујната, да направите план што и како ќе се храните, а вториот, дефинитивно неизбежен чекор е вежбањето! Тоа секако не значи дека треба да се прејадувате, ниту да гладувате. Всушност, најголемата грешка која сите ја правиме, е што не јадаме ништо пред вежбање.

Вежбање се препорачува во кој било период од денот, но јас лично практикувам вежбање наутро. Ќе бидете исполнети со позитивна енергија цел ден, метаболизмот се забрзува, а навечер ќе спиете како бебе. Причини зошто да вежбате:

Помага за слабеење

Некои студии покажаа дека неактивноста е главен фактор за зголемување на телесната тежина и дебелина. За да се разбере ефектот на вежбање врз намалувањето на телесната тежина, важно е да се разбере односот помеѓу вежбањето и трошењето енергија.
Вашето тело троши енергија на три начини: варење храна, вежбање и одржување на функциите на телото, како што се срцето и дишењето.

Редовното вежбање го забрзува метаболизмот, со што ќе согорува повеќе калории и ќе ви помогне да изгубите тежина. 
Дополнително, истражувањата покажаа дека комбинирањето на аеробни вежби со тренинзи за отпор може да го зголеми губењето на маснотиите и одржувањето на мускулната маса, што е од суштинско значење за одржување на тежината. 

Ја зголемува енергијата

Вежбањето може да биде вистински енергетски засилувач за здрави луѓе, како и оние кои страдаат од разни медицински состојби. Една студија покажа дека шест недели редовно вежбање ги намалува чувствата на замор кај 36 здрави луѓе кои пријавиле постојан замор.

Понатаму, вежбањето може значително да ги зголеми нивоата на енергија за луѓето кои страдаат од хроничен замор синдром (CFS) и други сериозни болести.

Всушност, вежбањето се чини дека е поефикасно во борбата против CFS од другите третмани, вклучувајќи пасивни терапии како релаксација и истегнување или воопшто не е лекување.

Дополнително, се покажува дека вежбањето ги зголемува нивоата на енергија кај луѓето кои страдаат од прогресивни болести, како што се рак, ХИВ / СИДА и мултиплекс склероза.

Помага за релаксација и квалитетен сон

Редовното вежбање може да ви помогне да се опуштите и да спиете подобро. Што се однесува до квалитетот на спиењето, намалувањето на енергијата што се јавува за време на вежбањето ги стимулира рекуперативните процеси за време на спиењето.

Згора на тоа, зголемувањето на телесната температура што се јавува во текот на вежбањето се смета дека го подобрува квалитетот на спиењето со тоа што помага да се намали во текот на спиењето.

Многу студии за ефектите од вежбање на спиење донесоа слични заклучоци. Една студија покажа дека 150 минути умерена до интензивна активност неделно може да обезбеди 65% подобрување во квалитетот на спиењето.

Можете да бидете флексибилни со видот на вежбање. Се чини дека само аеробни вежби или аеробни вежби комбинирани со тренинзи со поголем физички напор можат подеднакво да го помогнат квалитетот на спиењето.

Позитивна енергија и чувство на исполнетост

Дефинитивно ќе се чувствувате посреќно. Се покаже дека вежбањето го подобрува вашето расположение и ги намалува чувствата на депресија, анксиозност и стрес.  Таа произведува промени во деловите на мозокот кои го регулираат стресот и анксиозноста.

Таа, исто така може да ја зголеми чувствителноста на мозокот за хормоните на серотонин и норепинефрин, кои ги ублажуваат чувствата на депресија  Дополнително, вежбањето може да го зголеми производството на ендорфини, за кои се знае дека помагаат да се создадат позитивни чувства и да се намали перцепцијата на болката.

Понатаму, покажано е дека вежбањето ги намалува симптомите кај луѓето кои страдаат од анксиозност. Исто така може да им помогне да бидат свесни за својата ментална состојба и да практикуваат одвраќање од нивните стравови (1).

 

Интересно, не е важно колку интензивно вежбате. Се чини дека вашето расположение може да има корист од вежбање без оглед на интензитетот на физичката активност.

Една студија побарала 26 здрави мажи и жени кои нормално редовно вежбале или да продолжат да вежбаат или да престанат со вежбање две недели. Оние кои престанале да вежбаат почнале да се здобиваат со негативна енергија и расположение.

Придонесува за подобар сексуален живот

Докажано е дека вежбањето го поттикнува сексуалниот нагон, Редовното вежбање може да го зајакне кардиоваскуларниот систем, да ја подобри циркулацијата на крвта, да ја подобри флексибилноста, со што може да го подобри вашиот сексуален живот.

Физичката активност може да ги подобри сексуалните перформанси и сексуалното задоволство, како и да ја зголеми фреквенцијата на сексуална активност.

Група жени во своите 40-ти години забележаа дека почесто ги доживуваат оргазм кога вежбале редовно. Исто така, кај група од 178 здрави мажи, мажите кои одвоиле повеќе време за вежбање неделно имале повисоки резултати со сексуална функција.

Наша препорака: Nature Essential – Л-Карнитин

Го олеснува снабдувањето на мускулите со енергија, ги согорува вишокот масни наслаги ја зголемува еластичноста на телото, ja подобрува циркулацијата.

Карнитин е симбиоза, биосинтеза на аминокиселините лизин и метионин. Неговото присуство е неопходно во еукариотските клетки за транспорт на масните киселини од меѓумембранскиот простор до митохондиите каде се разложуваат липидите и се создава енергија.

Каринтинот е супстанца која му помага на телото на ги претвори мастите во енергија. Се произведува природно во самиот организам, во црниот дроб и бубрезите, а се складира во мускулите, срцето, мозокот.

ПРОДАЖНИ МЕСТА:
Еурофарм Аптеки, Виола Аптеки, Галениум Аптеки, DM продавници, Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.

НАПРАВЕТЕ БРЗА ONLINE НАРАЧКА:
https://alfalab.mk/proizvodi/l-carnitine

Направете телефонска нарачка секој работен ден од 8:30 до 15:30 часот.
Телефон за нарачки: 02 3218 821
(Достава до домашна адреса со брза пошта)