10 придобивки од Витамин Ц серумот, супер ѕвезда на „anti-aging-oт“

Ако сакате да изгледате добро како во вашите 20-ти  дури и во вашите 40-ти, треба да сторите нешто освен да се молите на вашите добри гени. Следете го патот кои го одат многу познати личности како што се моделите на „Victoria’s Secret “, Адријана Лима и Алесандра Амброзио кои се ослонуваат на серумот од витаминот Ц кој им помага во одржување на нивниот младешки изглед.

Идеален за жени од сите возрасти и типови на кожа, придобивките од нега на кожата од серумот на витамин Ц се бројни, почнувајќи од најпопуларните – помага да се намали појавата на брчки.

1. Промовира производство на колаген

Најголемиот проблем на секоја жена се брчките. Но, наместо да се впушите во бездната на стареењето, со редовната употреба на производи богати со витамин Ц и Е како најмоќни антиоксиданси како и Ферулична киселина можете успешно да се борите против брчките. Ова се случува поради изобилството на витаминот Ц со моќни антиоксиданси, што помага да се зголеми производството на колаген, а со тоа се пополнуваат брчките. Како резултат на тоа, може да забележите дека имате повеќе младешки изглед на кожата без потреба од скапи и потенцијално ризични козметички третмани!

2. Ја заштитува кожата од оштетување од сонце

Во прилог на своите придобивки во однос на задржување на младешкиот изглед, витаминот Ц е исто така одличен за заштита на вашата кожа од оштетување – особено од сончевите УВА и UVB зраци. Тоа е затоа што витаминот Ц е антиоксиданс, па на тој начин природно помага да се зајакне кожата и да се биде имуна на штетните влијанија. Секако, витаминот Ц не треба да се смета за алтернатива на кремата за сончање, но кога ќе се комбинира со редовно користење на кремата за сончање, таа навистина може да направи чуда за вашата кожа.

3. Ги намалува кесичките и круговите под очите

Витаминот Ц, исто така, помага да се израмни тонот на кожата и да се намали појавата на темни кругови под очите. Ова е одлично за оние кои се уморни од обидите да ги прикријат темните кругови под нивните очи и сакаат да уживаат во младешкиот и енергичен изглед.

4. Го забрзува заздравувањето

Студиите исто така покажаа дека високите нивоа на витамин Ц во комбинација со Алое Вера можат да помогнат да се забрза природниот процес на лекување на организмот. Ова го прави идеален за употреба на лицето и на другите делови од кожата, бидејќи може да помогне полесно да зараснат лузните од акни и други флеки побрзо и поефикасно. 

5.Ја тонира кожата 

Ако страдате од црвенило на кожата или друга промена на бојата на кожата, тогаш витамин Ц серумот во комбинација со Вештерска леска исто така може да ви помогне да постигнете еднакво тонирање на кожата и подобар тен. Поточно, витаминот Ц серумот е одличен за намалување на црвенилото на вашата кожа.

6. Го задржува младешкиот изглед на кожата 

Без оглед на вашата возраст, секогаш е добра идеја да делувате превентивно за избегнување на брчките, ситните линии и другите знаци на стареење.
Витаминот Ц и Хијалуронската киселина се најдобрата комбинација која може да и помогне на вашата кожа да изгледа помлада подолго време, не само со стимулирање на производството на колаген, туку и изедначување и осветлување на вашиот тон на кожата.

7. Ја подобрува хидратацијата и ја задржува влажноста на кожата 

Ако страдате од сува кожа, витаминот Ц серумот е неопходен за вашата кожа и убавина. Ова е особено точно ако во минатото сте се обиделе да употребувате креми за навлажнување на кожата но никако не ви помогнале.  Со актуелните производи на витаминот Ц, можете да уживате во високата концентрација на витамини, што на вашето тело навистина му е потребно за да се подобри задржувањето на влажноста на лицето и целокупната хидратација.

8. Создава посјајна, поздрава кожа

Во прилог на подобрување на целокупниот изглед на кожата, витаминот Ц и дава живот на уморната кожа, овозможувајќи и да изгледа поздраво, посјајно и поживописно. Силните концентрации на овој витамин ја оставаат кожата да изгледа и да се чувствува подхранета и ревитализирана.

9. Го намалува воспалението 

Исто така, откриено е дека витаминот Ц во комбинација со Алое Вера се совршена комбинација за намалување на воспаленијата на кожата. Ова е идеално за луѓето кои имаат тенденција да се будат наутро со отоци околу очите или другите делови на кожата / лицето. Малку витамин Ц серум може да помогне многу во ваква ситуација.

10. Го забрзува заздравувањето на изгорениците 

Конечно, покрај заштитата на вашата кожа од оштетување од сонцето, витаминот Ц, Алоето и маслото од Јојоба исто така може да бидат ефикасни во однос на заздравувањето на изгорениците.
Применувајте го откако сте претерале со сонцето, а витамините ќе помогнат да се промовира побрзо ревитализирање, за да можете да се ослободите од црвенилото и да се ослободите од чешањето, непријатното пецкање и другите симптоми кои се поврзани со изгореници од сонцето.

Ова се само некои од многуте придобивки на витаминот Ц што се однесува на вашата кожа и лице. И додека е лесно да излезете и да најдете лосиони или креми во вашата локална продавница кои тврдат дека содржат витамин Ц, важно е да сфатите дека на вашата кожа и е потребна многу висока концентрација на овој витамин за да ги видите резултатите.

Ова е причината зошто треба да размислите да користите концентриран серум од витамин Ц, наместо основен крем или лосион.

За серумот од Витаминот Ц 

Витаминот Ц е есенцијален витамин кој му е потребен на телото поради многу причини. Сепак, овој витамин се покажа како најкорисен за кожата – особено кожата на лицето.

Поради оваа причина, многу луѓе во овие денови користат производи за нега на кожата кои содржат витамин Ц, како што се концентрираните серуми на витамин Ц кои се наменети и за употреба на чувствителна кожа на лицето.

Во суштина, серумот на витамин Ц е течност чија база се масло и вода и која содржи високо концентрирани количини на витамин Ц. Серумите се различни од кремите и другите производи со витамин Ц поради значително повисоките концентрации, кои им овозможуваат на луѓето да го извлечат максимумот од производот и да видат повеќе забележливи резултати.

Зошто да го користите? 

Многу луѓе се одлучуваат за типичен витамин Ц, за разлика од другите хемиски серуми и производи за нега на кожата, бидејќи серумскиот витамин Ц е сосема природен. Нема опасност од тоа како вашата кожа ќе реагира, бидејќи нема сурови хемикалии или други сомнителни состојки.

Како резултат на тоа, серумите од витамин Ц се формулирани и внесени да бидат нежни доволно за секојдневна употреба. Ова  не може да се каже за многу други производи за нега на кожата на пазарот.

Како да го користите? 

Најдобар начин да се користи серумот на витамин Ц е едноставно да се примени мала количина еднаш или двапати дневно (во зависност од видот на кожата) на чиста, сува кожа.

Треба да се аплицира пред да започнете со примена на вашата шминка (дајте време да се исуши), но откако ќе го користите вашиот секојдневен крем за лице (ако одлучите да го користите). Од таму, едноставно продолжете со вашата редовна шминка и за нега на кожата.

Dr.Viton Vitamin-C Serum е нова револуционерна формула која содржи витамин Ц во голема концентрација … формула која ќе го подмлади и заштити твоето лице, ќе ги победи најдлабоките брчки, ќе го изедначи тенот, ќе ги отстрани дамките на лицето…Ова е најбрзиот и најлесниот начин како да уживаш во убавината, сјајот и енергијата на твојата кожа!

Dr.Viton Vitamin-C Face Serum е збогатен со органска Хијалуронска киселина која ja прави кожата неодоливо мека, Колаген кој ја пополнува и најситната брчка на нашето лице, витамин Е еден од најмоќните антиоксиданси познат како „витаминот на убавината“, Масло од Јојоба за длабинска хидратација и хранење на кожата, Ферулинската киселина го успорува процесот на стареење како „борец“ против слободните радикали и го одржува количеството на еластин во кожата, MCM за максимално производство на колаген и Л-Аргининот кој има моќна ревитализирачка моќ врз кожата.

Dr. Viton Vitamin C Serum  можеш да го купиш во аптеките на  Еурофарм, Зегин, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети во DM-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.

можеш да го нарачаш онлајн на https://alfalab.mk/proizvodi/vitamin-c-serum/

Или на телефонскиот број: 02 3218 821 (Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот )

Dr. Viton Vitamin C Serum ќе ти го доставиме на твојата домашна адреса со брза пошта!