Ослич со шери домати

Совршен избор за љубителите на вкусна риба и брз рецепт за „ненајавени“ гости. Уживајте во приготвувањето на овој специјалитет.

Состојки:

  • 500 гр филети од ослич
  • 2 главици брокула
  • 1 главица кромид
  • 1 кг шери домати
  • 100 гр сирење
  • тимијан
  • масло за јадење
  • сол
  • мелен црн пипер

Подготовка:

Во намастена керамичка тава наредете ги филетите од ослич, наросете ги со сол, мелен црн пипер и тимијан, и попрскајте со масло за јадење. Врз рибата наредете ги парчињата кромид, обарените цветови брокула и половинките шери домати.
На крајот во тавта изрендајте го сирењето. Печете 30-тина минути на температура од 200 степени.

Добар апетит!