Омилената кашичка на сите бебиња

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 100 милилитри Сок од Јаболка
 • 1   Круша
 • 1   Јаболка
 • Време за подготовка: 10 мин.
 • Време за готвење: 10 мин.

За бебиња од 4 до 6-тиот месец.

ПОДГОТОВКА:

 • Излупете ги јаболките и крушите, исчистете ги од семките, па исечете го овошјето на коцкички.
 • Сипете го сокот во мал огноотпорен сад, па ставете го на оган.
 • Кога ќе се загрее додадете го исецканото овошје.
 • Варете го во сокот неколку минути, додека овошјето не омекне.
 • Тргнете од оганот, убаво измешајте.
 • Оладете и послужете.