Најмоќните билки кои ги убиваат канцерогените клетки

Билките се природни помагачи против многу болести. Нивната употреба во секојдневното мени може да ни помогнат да бидеме здрави, функционални и да се бориме превентивно против болеста на векот – ракот.

Убаво е на трпезата секој ден да има свежи зачини, билки и храна, кои се природен штит против туморите и другите опасни болести. И не заборавајте – природата е голем исцелител. А еве и кои се останатите 5 билки, кои ни помагаат во борбата против ракот.

Алоето

Со години се споменува како растение кое многу помага против различни видови на рак. Гелот од алое го зајакнува имунолошкиот систем, а исто така делува противвоспалително и антисептично.

Нането 

Исто така е многу корисно растение и одличен зачин. Освен дека има својства да го запира крвотокот на клетките на ракот, тој дејствува очистувачки на организмот и помага при нарушување и несвестица. Освен во манџите и салатите, можете да правите и чај од нане.

Црвената детелина

Освен дека помага при хормонален дисбалан , содржи и соединенија против тумори, богати со витамин Е.

Копарот

Многу корисна билка и зачин. Таа го стимулира производството на антиоксиданти, и не им овозможува на клетките да боледуваат. Корисен е и за цревната перисталтика и за високиот крвен притисок.

Рузмаринот 

Пак содржи корисни масни киселини, кои го кочат формирањето на болни клетки. Неговите етерични масла помагаат и за прочистување на организмот. Затоа и Рузмаринот е особено препорачлив за луѓе кои одржуваат хемотерапија.