Моќта на Спирулината San Sebastian

Спирулина е сино-зелена алга што расте во слатките води богати со минерали, алкалните езера и бари ширум светот. Оваа мала, спирална алга е стара 3,6 милијарди години, што ја прави една од најстарите жители на Земјата. Спирулината го доби своето име по обликот кој потсетува на спирала.

Таа е полна со протеини, минерали и други хранливи материи. Спирулината е богат извор на хранливи материи. Таа содржи 60% протеини, 18 аминокиселини и витамини А, Ц, Е, Д и Б .

Поради значителни количини на витамин Б12, таа  помага во развојот на здрави нервни ткива и метаболизмот на секоја клетка во телото. Од минерали содржи калиум, калциум, магнезиум, железо, натриум, фосфор, цинк и селен. Една дневна доза од Спирулина содржи повеќе железо од две филџани со спанаќ. Богата е со хлорофил, кој придонесува за подобра крвна слика, го балансира pH и помага за исфрлување на токсините од телото.

Докажани својства на Спирулината

 • Спирулината е најбогат извор на бета каротин (таа содржи десет пати повеќе од морковот).
 • Истражувањата покажуваат дека бета каротинот е најефективна хранлива материја во борбата против слободните радикали кои ги оштетуваат клетките, го забрзуваат стареењето и го зголемуваат ризикот од рак.
 • Покрај бета каротин Спирулината содржи зеаксатин – моќен антиоксиданс кој е 8 пати посилен од бета каротинот. Зеаксантинот делува заштитно на нервниот систем, мозокот и очите.
 • Спирулината е многу ефикасна против труење со тешки метали, бидејќи дејствува како природен почистувач. Спирулината ги врзува тешките метали, а потоа ги исфрла  надвор од телото.
 • Корисна е и во прекумерната тежина, бидејќи го намалува апетитот и го намалува нивото на холестерол.
 • Ги штити и панкреасот и клетките кои произведуваат инсулин, со што го стабилизира шеќерот во крвта и помага да се спречи дијабетесот.
 • Го блокира  производството на интерлеукин-4, кој  учествува во развојот на алергиски реакции.
 • Истражувањата ја покажаа нејзината неверојатна моќ во спречувањето на воспаленија во телото, што е важно за превенција и третман на артритис и многу други воспалителни болести.
 • Беше откриено дека Спирулината обезбедува заштита од штетно зрачење. Поради своите детоксикациски својства, била користена во Советскиот Сојуз по несреќата во Чернобил.
 • Jа зголемува енергијата, го намалува стресот, несоницата, анксиозноста и депресијата.
 • Спирулината го намалува апетитот и го забрзува метаболизмот, што го прави идеална храна за губење на тежината.
 • Оваа алга е богата со протеини – содржи повеќе протеини од месото! Затоа, таа е одличен додаток во исхраната на вегетаријанците .

Лековити својства на Спирулината на San Sebastian : spirulina-novo-tuned

 • спречува појава на алергии и воспаление
 • го храни телото со неопходни хранливи материи
 • го намалува ризикот од рак и предвремено стареење
 • се зголемува нивото на енергија
 • го намалува високиот притисок
 • помага со дијабетес
 • штити против артритис и реума
 • го забрзува метаболизмот
 • ја подобрува крвната слика
 • го отстранува целулитот и помага во губењето на тежината
 • штити од радијација
 • помага при ПМС
 • ја подобрува концентрацијата и меморијата
 • го чисти телото од отрови и тешки метали

Spirulina San Sebastian може да го набавите во аптеките на: Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети… во дрогериите на ДМ-дрогерии, Cosmo – Тинекс и во сите подобро снабдени аптеки.
Или нарачајте ONLINE со кликнување на копчетo КУПИ ВЕДНАШ

Повелете со нарачка на 02 3218 821