Моќни домашни лекови од јаболка против ишијас, слабокрвност, настинка и несоница

Против слабокрвност

Секое утро на гладен стомак треба да се изеде едно рендано јаболко прелиено со сок од половина лимон, 1 лажица шумски мед и 1 лажиче сок од дренки.

Против ишијас

Гнилите јаболка (најдобро е доколку се диви) се одличен лек против ишијас. Болните места едноставно се обложуваат со јаболката, и тоа се повторува со денови сè додека не се почувствува олеснување.

Против меланхонија

Во водата за капење (која треба да биде премногу врела) се додаваат 5-6 лажици јаболков оцет и 1 Л. чај од смрекини бобинки. По 15-минутно капење испијте сок од свежо јаболко со лимон и мед или чаша јаболков оцет.

Против опстипација

Извонреден начин да се регулира столицата и да се отстрани запекот е секојдневно да се зема оброк од 1 печено јаболко со леб или уште подобро, со 1 лажица јачмен, пченица или ‘рж.

За потење

Се сечка јаболкото и се вари во малку вода сè додека не се добие каша, се додаваат мед и лимонов сок и се пие врело. Предизвикува потење, кое е добро при настинка, грип и висока температура.

Храна за доенчиња

Се ренда излупено јаболко и на 1 лажица се додаваат 2 лажици мелени бисквити, 2 лажици шеќер во прав и 1 лажица сок од лимон.

Каша од јаболко – лек за несоница

Обична каша од јаболко го подобрува сонот и ги лекува болестите на крвта.