Л-аргинин – најважната амино киселина за организмот…зголемено либидо & здраво срце

Го штити здравјето на срцето
Аргинин се претвора во азотен оксид (НО) во нашето тело. Ова дејствува како невротрансмитер, кој им помага на крвните садови да се релаксираат, со што се подобрува циркулацијата на крвта. Оваа амино киселина на тој начин го подобрува протокот на крв во срцето, што пак помага да се олесни болката во градите, запушените артерии и други вакви кардиоваскуларни заболувања.

Аргинин исто така е корисен во третманот на состојби како што е ангина, сигнал дека срцето не добива доволен проток на крв. Тоа може да се случи кога телото е подложено на физички стрес како во текот на вежбите. Лекарите советуваат  доза од два до три грама дневно на Л-аргинин додаток за третман на ангина.

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Помага во одржување на нормален крвен притисок
Аргинин игра значајна улога во регулирањето на крвниот притисок, со што се олеснуваат лошите ефекти од високиот крвен притисок. Покачување на крвниот притисок може да предизвика грчеви во нозете и замор, збунета состојба и брзо зголемување на отчукувањата на срцето.

Го подобрува либидото кај мажите и жените
Една од најочигледните придобивки на л-аргинин е зголемувње на либидото кај мажите и кај жените.

Оваа амино киселина е од витално значење за оптималното машко сексуално здравје Кај мажите што страдаат од ниски сперматозоиди или слаба подвижност на спермата, доколку земаат додатоци на л-аргинин, се зголемува и подобрува плодноста. Внесувањето на аргинин помага да се прошират крвните садови, со што се зголемува протокот на крв во гениталиите. Сите овие фактори помагаат во лекувањето на еректилна дисфункција.

Спречува воспаление на мочниот меур и штити од заболување на простата кај мажите
Аргинин може да го контролира воспалението на мочниот меур. Оваа киселина, исто така, ги ублажува грчевите во грбот и помага во функционирањето на бубрезите кај пациенти со трансплантација.

Помага за слабеење
Сега доаѓа највозбудлива употреба на аргинин апчиња. Слабеење! Дозата на аргинин додатоци ја намалува телесната маст и ја зголемува масата на мускулите. Неколку студии покажаа дека дополнувањето со л-аргинин го зголемува инсулинот во плазмата во системот, што доведува до зголемување на мускулите дури и кога се одморате. Овие хормонални промени помагаат да се создаде посилен метаболизам, важен дел од губење на тежината. Што може да биде подобро од тоа? Слабеење без вежбање. Не дека јас го поддржувам тоа.

Го зајакнува имунолошкиот систем
Аргинин е многу ефикасен во борбата против воспалението кое предизвикува болести и го штити нашето тело од инвазија на други страни тела.

Оваа не-есенцијална амино киселина содржи високо антиинфламаторно, како и антиоксидантни својства, помагајќи во чистење на слободните радикали. Кога се користи во комбинација со додатоци на витамин Ц и омега-3, аргинин е корисен за спречување на бројни хронични заболувања.

Ја зголемува ефикасноста на вежбањето
Верувајте дека аргинин помага да се зголеми вашата издржливост. Навистина!

Како што беше објаснето претходно, оваа амино киселина ја зголемува циркулацијата на крвта во системот, обезбедувајќи ја секоја и секогаш мускулна клетка со есенцијални хранливи материи и кислород. Ова, на некој начин, може да ја зголеми вашата сила и издржливост без да предизвика болка.

Помага при мигрена
Мигрените се проблематични. Овој тип на главоболка не доаѓа сам, но со придружни состојби како гадење, визуелна и бучава чувствителност и ох таа тешка бела болка! Не грижете се, аргининот може да ви помогне да се ослободите од оваа состојба