Кора од портокал – сојузник на здраво срце кој се бори против рак!

Портокалите се едни од најпопуларните плодови и сите ние ги користиме постојано, но има многу луѓе што не слушнале дека и кората се јаде, а веројатно е најздравиот дел од целото овошје.

Лушпите од цитрусните овошја се богати со флавоноиди, како што се хесперидин и полиметоксифлавони (PMFs) и други фитохемикалии.

Флавоноиди

Aнтиоксидантни соединенија што се наоѓаат во одредени овошја, зеленчук, билки и зачини – и се познати по својата улога во помагањето да се спречат хронични заболувања, како што се срцеви заболувања и рак.

За споредба, 3,5 грама од кората на портокалот содржи 136 мг витамин Ц, а целиот портокал содржи 71 мг витамин Ц.  Кората од портокал исто така содржи значителни количини на калциум, бакар, магнезиум, витамин А, фолати и други витамини Б и диететски влакна.

Лушпите се корисни за здравјето на срцето

Кората е богата со хесперидин, флавоноид за кој се покажа дека го намалува високиот крвен притисок и холестеролот. Исто така, има анти-воспалителни својства.

Мажите со прекумерна тежина, кои конзумираат хесперидин во портокали, се покажало дека значително го намалуваат дијастолниот крвен притисок (ДБП). Всушност кората од портокал некогаш може да биде поефикасен лек без рецепта.

Помагаат при некои видови рак

Флавоноидите во кората од портокал имаат потенцијал да го инхибираат протеинот RLIP76, кој е поврзан со рак и дебелина. Истражувањата се наоѓаат во раните фази, но ако екстракт од кора од портокал може да ја инхибира или намали експресијата на RLIP76, тоа би имало значајни импликации за хронична болест.

Флавоноидите во портокалот имаат антиканцерогени својства. ФМП ги инхибира карциногенезата со механизми како што се блокирање на каскадата на метастази, инхибиција на мобилноста на клетките на ракот во циркулаторните системи, проапоптозата и антиангиогенезата.

Значителен број на докажани докази потврдиле дека флавоноидите во кора од цитрус покажуваат извонреден спектар на ефикасни биолошки активности, особено во антитуморигенезата.

 Антиалергиски и антиинфламаторни својства

Соединенијата во кора од портокал можат да го спречат ослободувањето на хистамин (хистамини се хемикалии кои предизвикуваат алергиски реакции), што ги прави потенцијално антиалергични соединенија.

Лушпите исто така може да помогнат да ги исчистите белите дробови, а високите нивоа на витамин Ц се корисни за вашиот имунолошки систем, кој може да ви помогне да се борите од респираторни болести како настинки и грип.

Дополнителни здравствени придобивки:

Подобрување на варењето на храната и забрзан метаболизам;
Подобрување на оралното здравје: природен освежувач на воздухот или тријте ја внатрешноста на забите за да помогнете во белење и чувствителност;
Подобрување на изгледот на кожата: комбинација со млеко за да се осветлат темните дамки на вашата кожа или да се користи како тонер за кожа;
Здраво губење на телесната тежина: ниско ниво на калории и висококвалитетни влакна, што ги прави корисна храна ако се обидувате да изгубите тежина.

Други лушпи, кора од овошје или зеленчук што можат да бидат многу здрави

Лушпа на целер – Содржи пет пати повеќе магнезиум и калциум од стебленцето кое се јаде;
Дршката на бокулата обезбедува 90% повеќе витамин А од цветот.
Кромид – Надворешните слоеви на кромидот (вклучувајќи ја кожата) се сметаат за најхранливи, вклучувајќи и концентрација на највисоките количини на флавоноиди.
Друг пример е лубеницата и внатрешноста на лубеницата. Кората од лубеница содржи повеќе амино киселина цитрулин од внатрешноста.

Цитрулинот се претвора во аргинин во бубрезите, а оваа амино киселина е важна за здравјето на срцето и одржување на имуниот систем. Семките на лубеницата се јадат и многу се здрави.  Тие содржат железо, цинк, протеини и влакна.

Вкусни начини за додавање лушпи од овошја во вашата исхрана

Ако употребувате лушпи од овошја, не заборавајте да изберете само органско овошје. Портокали, лимони и лимети се на врвот на листата на храна која најчесто содржат повеќе од еден остаток од пестициди.

Плодот треба добро да се измие (дури и ако е органски) пред употреба. Потоа, еден од најлесните начини да се јаде кора од портокал е да изрендате и да додадете во салати, преливи, јогурт, чај, риба и зеленчук.

Исто така може да ги додадете и во некој освежителен пијалак. Пијте и уживајте!