Идеи за уникатна беби – забава

Дали се подготвувате за „беби-забава“ за идната најдобра мајка и нејзината најголемата радост? Дајте и на  мама и на бебето дочек каков што тие заслужуваат со прекрасна “Ѕвездата се роди” бебешка забава! Користејќи украси од холивудски филмски теми во класични бои како црна, црвена, златна и сребрена, оваа забава, забава за сите полови е нешто што идната мајка и нејзините гости никогаш нема да ја заборават!

Продолжете со читањето за совети и трикови за тоа како да подготвите незаборавна гламурозна бебешка забава.

Користете покани во облик на филмски билет за да ја најавите бебешката забава. За да биде позабавно, со поканите вклучете и место за гостите да предвидат дали тие мислат дека бебето ќе биде машко или женско, кога ќе се роди и колку долго ќе биде. Објавете го предвидувањето кое ќе добие најмногу гласови на свеченоста.

Ако сакате да бидете покреативни со покани, можете самите да направите покани на кои пишува ” Ѕвездата е родена”, “Доаѓа наскоро … дома во ваша близина”, или “Светлина, Камера, Бебе!” Овие забавни покани ќе го постават тонот на забавата и ќе ги возбудат вашите гости .

Не заборавајте да го вклучите местото каде што на вашите покани ќе биде напишана идната мајка!

Гламурозен холивудски декор

За да биде позабавно, одмотајте го црвениот тепих за вашите гости со црвен тротоар. Секој гостин нека направи “папараци” фотографија со идната мајка на црвениот тепих. По повојницата, направете некаков фото албум за сеќавање за идната мајка. Таа ќе го сака тоа за да ја запамети нејзината повојница!

Создадете своја верзија на Холивуд надвор од типичниот, но заменете го со “Бебевуд” за да ја направите соодветна бебешката повојница. Ова е шанса за уште една убава фотографија!

a-star-is-born-hollywood-glam-sweets-table

Наместете ја масата во стилот на стариот Холивуд со црни, црвени, сребрени и златни плочки, чаши и салфетки. Користете холивудски конфети и каскадни парчиња за декорација на масите. Украсете со хартиени топки и лепези за екстра чувство! За малку повеќе сјај, декорирајте ги евтините бебешки шишенца со златен и сребрен сјај.

Исто така, означете го столчето за почесниот гостин на кој пишува “Наскоро!”

Чудесната храна и уникатни слатки

Послужете прекрасна храна за вашата холивудска бебешка забава! Класични омилени храни вклучуваат краставица сендвичи, спанаќ, натопена артичока, печурки, ордевери од свеж зеленчук и свежо овошје. Служете ги овие вкусни храни на црвени, црни, сребрени и златни чинии.

Haute Khuuture_Scenes from a Hollywood Themed Baby Shower (20)

Креирајте десерт маса со неколку слатки опции. Испечете торта на која пишува : „Ѕвездата е родена” и испечете колачи во облик на ѕвезди изладени во мраз со розова и сина боја. Други популарни слатки вклучуваат торта во облик на лижавче, пити, чоколадни торти или колачи. Искористете ги холивудските совети и омоти за колачите!

babyhollywood

За пијалаци, забавно е да се направи безалкохолни коктели за бебешката повојница. Би можеле да измешате “momaritis” или “momtinis” за гостите да уживаат. Ако сакате, можете да вклучите и состојки за дамите кои не се бремени за да ги зачинат нивните пијалаци! Направете сами некои слатки миксови ” Ѕвездата е родена” за екстра чувство.

Холивудските игри за бебешката забава

Што е холивудска бебешка забава без игри? Една од забавните и тематски соодветна игра е да се печатат фотографии од познати личности како бебиња. Измешајте ги имињата на вашите славни личности и оставете им на гостите на избираат која славна личност одговара со сликата на неговото или нејзиното бебе.

hollywoodbabyshowerprintables_8

Уште една од забавните холивудски тематски игри е да составите листа на луди имиња кои познатите личности им ги даваат на своите бебиња. Исто така вклучен е и список на познати личности – родители. Гостите треба да се обидат имињата да одговараат на лудите имиња на родителите. На пример, знаете ли дека Френк Запа на неговата ќерка и го дал името Месечна единица (Moon Unit)?

Уште една игра е да се состави список на филмови во кои се работи за бебиња или го имаат зборот “бебе” во својот наслов. Измешајте ги писмата и видете кој гостин може да дознае најмногу наслови во одредено дадено време.

Дадете им на победниците на играта некаква забава, најдобрите холивудски филмски награди! Една идеја е и да се наградат најдобрите со филмски билети или со ДВД!

Холивудска услуга

Корисна услуга за забава, која одговара со филмски теми е да се постави бар за пуканки и да им дадете можност на вашите гости да си направат свои сопствени вкусни мешавини. Вклучени се обични пуканки и додатоци како путер, сол, чили во прав, срирача сос (топол тајландски сос), лимета, пармезан сирење, бел тврдо рендано сирење, циметен шеќер, чоколадо во прав и ванила во прав. Имајте кофи за пуканки за да можат гостите лесно да ги однесат пуканките дома.

7538227_f520

Интерактивен начин секој да се забавува за време на вашата холивудска бебешка повојница е да се создаде кабина за сликање. Обезбеди забавни реквизити како очила за познати личности, очила за сонце, капи и маски за да се вметнат гостите во рамките на вашите славни личности. Можете дури да користите бебешки предмети како пелени и шишиња за реквизити. Користете сребрена фолија како позадина или лажна кадифена црвена завеса. По повојницата, објавете ги фотографиите на Фејсбук или некој друг сајт за споделување на фотографии, за да можат вашите гости да ги видат нивните слики! Или, можете да ги печатите фотографиите и да им ги испратите по е-мејл.

Се надеваме дека овие совети, трикови, и предлози ви помогнаа да прекрасна холивудска бебешка повојница за таа идна посебна мајка и нејзината радост.