Крај на диетите и маките…

Се прашувате ли кое е тајното оружје на оние со слаба и витка фигура? Сега ќе дознаете…

Името Гарсинија Камбоџа  во последниве години стана познато во целиот свет поради фантастичните придобивки вклучувајќи ја и нејзината  способност за слабеење,  намалување на стресот, борба против депресија, намалување на холестеролот, регулирање на шеќерот во крвта, подобрување на метаболизмот и зголемување на енергијата.

Слабеење

Ова е областа каде што Гарсинија Камбоџа ги доби сите свои меѓународни признанија – способноста за губење на тежината. Овој  чудесен лек за дебелина, овој екстракт влијае на губење на тежината на повеќе начини. Прво, ги спречува калориите да се задржуваат како масти. Одредени ензими го забавуваат метаболизмот, кога телото станува „мрзливо” и складира масти.Овој екстракт  го блокира производството на овие ензими, па наместо маснотии, тие калории се претвораат во гликоген, што е неопходно за градење мускули. Физичкиот изглед сосема се менува и тука се раѓа мотивацијата за поздрав живот.

Го намалува холестеролот

Вториот главен начин на кој Гарсинија Камбоџа помага при слабеење е преку оптимизирање на балансот на холестеролот во телото.  Ова ја спречува појавата на атеросклероза, срцев удар и мозочен удар, истовремено намалувајќи го крвниот притисок и овозможувајќи енергија за Вашите дневни задачи.

Го намалува апетитот

Ова е трет и последен начин на кој Garcinia cambogia е во состојба да им помогне на луѓето да ослабат. Со потиснување на апетитот, го тренира телото да јаде во одредени периоди и во одредени количини.

Го намалува стресот

Активната состојка што го прави одличен  за губење на тежината и за здрави ентузијасти се нарекува хидроксицитрична киселина. Ова соединение исто така е директно поврзано со регулирање на нивоата на кортизол во крвта, што е еден од најчестите стрес хормони. Со намалување на нивото на стрес хормони и контролирање на анксиозност, овој билни додаток може да помогне за подобрување на здравјето и функционирањето на сите ваши органски системи, и намалување на оксидативен стрес низ телото.

Природен антидепресив

Неговите органските соединенија можат да дејствуваат како антидепресанти, со ослободување на серотонин во телото, што е хормонот на среќа. Помага при чувство на воздигнување и поттикнување.