Домашно желе од ѓумбир, лимон & мед за болно грло

Во стаклена тегла со средна големина (300-400г) ставете тркалца од исечкан лимон, ситно исечкан корен од ѓумбир и органски мед. 
Затворете ја теглата и чувајте ја во фрижидер.
Смесата ќе се претвори во „желе“. За сервирање се користи една лажица од желето со една чаша врела вода.

koren-od-gjumbir baner-prodazni-mesta