Домашни пирошки во 2 чекори … готови за само 15 минути

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

4 чаши (од 2 дцл) брашно (понекогаш и малку повеќе, зависи од типот на брашното)

2 лажици шеќер

1/5 лажиче сол

2 лажици сончогледово масло

500мл млеко (може да се загрее, а и не мора. Резултатот е ист)

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Прв чекор

Сите состојки измешајте ги до хомогена смеса.

Добиената смеса ставете ја во најлонска кеса и оставете ја во фрижидер 2 часа. Тоа е тоа!

Втор чекор

По два часа извадете го тестото од фрижидер, валкајте го во брашно и правете пирошки со фил по желба.

Пирошките можете да ги пржите на оган во врело масло, а можете и да ги печете во рерна во добро подмачкана тава.