Домашен рецепт против опаѓање на косата + Пивски квасец

Бидејќи природните лекови се најбезбедни, а и доста продуктивни, денеска ви презентираме природен лек против се почестиот проблем на денешницата, односно опаѓањето на косата.

Состојки:

  • 15 лажици ситно исецкан лист од коприва
  • 3 лажици сув цвет од камилица
  • 300 мл. вински оцет

Приготовка:

Во 1-2 L веќе зовриена вода ставете ги сувите листови од коприва. Веднаш потоа тргнете го садот од оганот и покријте го. Нека стои 2 часа. Откако ќе поминат 2 часа, садот повторно загрејте го. Но, внимавајте да не дојде до повторно вриење. Кога ќе се загрее до температура пред вриење додајте ја камилицата. Повторно тргнете го садот, поклопете го и оставете го повторно да стои 2 часа. Откако повторно ќе поминат 2 часа, процедете ја течноста, додајте го винскиот оцет и добро измешајте.

Начин на употреба: 

Секоја втора вечер мачкајте ја косата со овој природен лосион, добро масирајте ја пред да ја измиете. Луѓето кои го употребувале овој рецепт се задоволни од неговото дејство. Се надеваме дека и вас ќе ви биде од корист.

Пивскиот квасец е 100% природен производ кој благодарение на ризницата хранливи материи кои ги содржи се од клучна важност за здра­вјето на косата, квалитетот на влакното, зајакнување на коренот.

Додека го практикувате овој рецепт треба пиете и Пивски квасец кој ке ги даде најдобрите ефекти и цврстината на косата ќе ви биде посилна & посјајна од било кога. 

image003

Пивскиот квасец на Nature Essential e богата ризница од хранливи материи.  Богати со протеини, амино киселини витамин Б1, Б2,Б6 ,Б12 , нијацин, фолна киселина, пантотенска киселина, провитамин А и Д, калциум, фосфор, хром, магнезиум, бакар и железо. Пивскиот квасец ји зајакнува косата и ноктите, ја чисти кожата, го намалува холестеролот, го зајакнува нервниот систем, го регулира шеќерот во крвта и го намалува стресот.

Наш предлог:

Пивскиот квасец на Nature Essential & секојдневно еден здрав оброк збогатен со еден од овие вкусни производи: жолчка од јајце, сардина, домати, леќа, необработен ориз и говедски џигер.

Продажни места на производите на NATURE ESSENTIAL:

  • Во сите аптеки на ЕУРОФАРМ
  • Во сите КОСМО – ТИНЕКС ДРОГЕРИИ
  • Во сите ДМ маркети/дрогерии
  • Во сите продавници на МАРВИК  – ЗДРАВА ХРАНА и во сите подобро снабдени аптеки низ  Македонија.

Производите на NATURE ESSENTIAL може да ги нарачате на телефонскиот број 02 3218 821 и истите да ви бидат доставени на Вашата домашна адреса за најдоцна 48 часа.