Брзи домашни маски за подмладување

Неколку ливчиња од розата која ја добивте на подарок од  љубениот, неколку суви цветови од старата лимена кутија за чај, неколку парчиња свежо овошје од вашиот порцелански сад за послужување и задолжително во комбинација со вашата убава насмевка подгответе се да изгледате неколку години помлади за неколку минути.

 

Банана фреш – за груба кожа на лицето
maska 1 slide
Лесна и едноставна маска за лице која не бара посебни подготовки. Едноставно земете еден плод банана и исечете го на тенки кругчиња и покријте го целото лице. Уживајте сами во вашата спална соба во комбинација со миризливи свеќи и убава музика. По дваесет минути извадете ги кругчињата од лицето и ќе почувствувате неверојатна разлика. Резултатот е мазна и мека кожа. Повторувајте ја маската почесто за да ги добиете посакуваните резултати.

 

maska za lice slide 02

Клеопатра – маска против брчки

Главната и единствена состојка на оваа маска е свежото грозје.
Овошјето на боговите со неговиот сок ги опушта згрчените црти на лицето, видливо ги измазнува брчките и ја храни кожата давајќи и посебен сјај. Подготовката на оваа маска е многу едноставна, исцедете го сокот од секое зрно грозје, натопете го лицето и оставете да делува десетина минути. Повторувајте ја постапката почесто и резултатите ќе бидат воодушевувачки.

 

maska slide 3

Липа – маска со смирувачко дејство

Чајот од липа има смирувачко дејство врз надразнувањата на кожата, иритациите, црвенилото и уморните очи.
Липата ги смирува надразнетите очни капаци и е одлична облога за вашите очи доколку поголемиот дел од денот го поминувате пред компјутер. Едностано сварете чај од липа оставете го убаво да се олади и ставете облоги на лицето и мали облоги на очите и оставете да делува. Резултатот е смирени и одморени очи и лице без црвенило.

 

 

 

maska slide 4

Мирисот на розата – заштитна маска

Розата содржи масло кое го зацврстува епидермисот.
Наполнете поголем сад со жешка вода и врз него ставете цедалка. Спуштете ги на дното ливчињата од розата потопувајќи ги со помош на цедалката и наведнете го лицето кон пареата. Останете во таа положба неколку минути.