Најхрабриот борец против холестеролот…Затоа што заслужувате да живеете здраво!

Борец против ракот, шеќерот, притисокот, холестеролот и дебелината.
Ова растение е на листата на најздравите видови храна на светот, се консумира уште од античките египетски времиња како лек и разноврсна храна. Тоа може да се јаде свежо, варено а во некои рецепти може да се користи и како замена за компир. Артичокот е богат со калиум и фосфор и витамини Б, но исто така е извор на амино киселини, кои телото не може да произведе. Горчливиот вкус на цианинот го стимулира лачењето на жолчниот сок и го подобрува разградувањето на мастите. Листовите на артичок дејствуваат против срцеви заболувања и холестерол, заштита на црниот дроб и борбата против болести и нарушувања како Алцхајмерова болест, синдром на нервозно дебело црево, висок крвен притисок и варење. Фолната киселина во артичокот заштитува од нервните оштетувања кај неродените бебиња; лутеолинот помага во спречување на воспаление и рак, додека антимикробните, антифунгални и антиалергичните средства, вклучувајќи го и инулин, го подобруваат здравјето на стомакот.

Природен антиоксидант
Нормалните хемиски процеси во телото резултираат со лободни радикали кои се ги оштетуваат здравите клетки. Антиоксидансите се супстанции кои ги неутрализираат слободните радикали. Еден артичок со средна големина обезбедува 15 отсто од препорачаниот дневен внес на витамин Ц.

Моќен извор на влакна
Еден артичок со средна големина обезбедува 10,3 g влакна, или 41 процент од препорачаната дневна вредност. Влакната пронајдени во артичоките, наречени инулин, обезбедуваат раст на добрите бактерии во дебелото црево, со што здравјето на цревата е загарантирано. Исто така, тоа е растворливото влакно, кое го намалува холестеролот и го балансира шеќерот во крвта.

Погрижи се за сопственото здравје! Нарачај Nature Essential – Артичока!

Продажни места на Nature Essential – Артичока:
EUROFARM Аптеки, Виола Аптеки, Галениум Аптеки, dm-дрогерии, COSMO-дрогерии и сите подобро снабдени аптеки.

Направете брза онлајн нарачка:
https://alfalab.mk/proizvodi/articoka

Телефон за нарачка : (02) 3218-821
(Секој работен ден од 8:30 до 15:30 часот)
Достава до вашата домашна адреса