Ананас, лек за воспалени мускули

Иако некогаш се сметало дека ананасот потекнува од Јужна Америка, ова овошје , всушност, е со потекло од Карибите, а во Африка и Америка го донесе морнарите. Иако се уште е сосема неразјаснето неговото потекло, постои теорија дека ананасот потекнува од Парагвај и јужен Бразил.

Покрај многуте диети, кои се базираат токму на внесување на ананас во секој оброк, ова овошје треба да се јаде, поради неговите лековити дејства. Ананасот, покрај забрзувањето на метаболизмот и фактот дека тоа ви помага да се ослободи од вишокот на тежина за кратко време содржи моќна анти-канцерогена состојка, покажале неодамнешните истражувања . Меѓутоа, со цел ова овошје да најде широка употреба против оваа болест потребни се повеќе истражувања.

Воспаление на мускулите

Ананасот, како една од состојките во исхраната, многу е важен во спречување на појава на воспаление на мускулите. Ананасот претставува превенција од воспаление на мускулите поради ензимот наречен бромелин. Поради присуството на овој ензим во ананасот, ананасот се смета како една од производите кои се препорачуваат да се конзумира по тренинг или после вежбање, кога телото е подложно на можни воспаленија на мускулите, предизвикана од прекумерен напор. Исто така, споменатиов ензимот кој е содржан во ананасот, има ефект врз метаболизмот, така што го подобрува согорувањето на мастите во телото и затоа,  уште еднаш овој вид на храна се препорачува во исхраната, овој пат со цел, ако сакате да се ослободите од вишокот килограми. На загуба и намалување на телесната тежина, истовремено имаат влијание и присуството на овошни киселини и витамин Ц во ананасот, кој исто така, предизвикува топење на мастите.

Витамин Б

Ананас содржи и витамин Б, кој ја подобрува нормална работа и функцијата на нервниот систем и придонесува за подобар и поздрав изглед на кожата, косата и ноктите.

Магнезиум

Одредени состојки на ананасот како што се манган, спречуваат создавање на остеопороза.

Крвен притисок

Ананасот, кој исто така, го намалува крвниот притисок, го нормализира варењето на храната и спречува ретки столици или ги отстранува.

Магичен ефект

Многу лекари, конзумирањето на овие магични овошки ги препорачуваат за побрзо зараснување на рани, односно кај бројни повреди, болки во мускулите и кај  шинување. Ананасот е добар за човечкото тело, бидејќи тоа помага во одржувањето на густината на коските, но верувале или не, ги ублажува брчките на лицето и ја поттикнува регенарацијата на кожата . Ананасот треба да се јаде, ако имате пневмонија, но се советува и во случај на гребење во грлото и анорексија.

Конзумирање

Ананасот е најдобро се консумира во свежа и термички необработена форма, бидејќи со секоја термичка обработка , смрзнување, готвење, па дури и конзервирање, ги губи неговите природни својства и се намалуваат неговите дејства кои ги наведовме.

Како да препознаете дека ананасот е зрел и добар?

Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да не срамите пред тезга со овошје, туку да изберете добар и зрел ананас како тоа да  го правите секој ден …

Ние мора да признаеме дека повеќето од нас, за жал, не може да се пофали дека често купува свеж ананас. Во принцип, ниту конзервирани не ги купуваат секој ден, па што да кажеме за свежи. Последицата, се разбира, се големиот број на двоумења кога овој плод е во прашање,а кои во ретките моменти кога мислиме да го купиме, главно се одвраќаме од таа намера.

Најсигурен метод е со една рака да го држите ананасот, а со другата нежно повлечете еден од централните листови. Ако лесно го отстраните, тоа е сигурен знак дека ананасот е зрел.

Ако не се чувствувате удобно да го направите ова сред маркет или пазар, тука има и други начини, иако не толку сигурни како и кај првиот.

Добро погледнете го ананасот кој сте го избрале. Зрелиот ананас може да го препознаете по светлата боја на плодот и темно зелените листови. Ако листовите се кафеави, а плодот дамчест или матен, подобро изберете некој друг.

Ако избраниот ананас ја поминал оваа визуелна контрола, продолжете кон следното ниво – земете го во вашите раце и нежно опипајте го. Треба да биде дебеличок  и малку “тежок за неговата големина.” мора да дејствува мека, но никако не смее да да се  лепи под прстите.

И конечно, помирисајте го на дното, каде што е стеблото. Тоа треба да мириса убаво и слатко и – на ананас.