2 нови придобивки од црниот лук открија научниците

Не мора да сте експерт за здрава исхрана за да знаете колку многу е здрав белиот лук, за срцето, за холестеролот, за имунитетот. Но, лошиот здив е причина поради која дел од луѓето го избегнуваат лукот, иако реално немаат проблем со вкусот. Другиот дел пак, го избегнуваат поради тегобите во желудникот. Излегува дека бел лук навистина само се јаде после пензионирање.

Но, не мора да биде така особено кога на пазарот е достапен црниот лук – не е нова намирница, туку обичен бел лук кој подлегнал на процес на ферментација. Но, токму таа ферментација е причината поради која лукот ја сменил бојата, структурата, го намалил интензивниот вкус и мирис (слободно може да се каже дека мирис воопшто и да нема) но најважно од се, ги удвоил своите корисни состојки. Па, ако белиот лук е познат по своите антибиотски, антимикробни и антифугални својства, црниот лук е познат по истите, но двојно посилни својства.

Неповторлива понуда на Vitamin C Serum за 590 ден. + Подарок CLINOX

ЗА ДА НАПРАВИТЕ НАРАЧКА КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Она што најмногу се цени кај црниот лук е неговата состојка алицин поради која лукот полесно се матаболизира, но нуди и заштита од инфекции. Она што до сега беше познато е дека црниот лук:

 • Штити од рак
 • Го зајакнува имунитетот
 • Го нормализира нивото на ЛДЛ или лошиот холестерол
 • Го штити и ја поддржува работата на црниот дроб
 • Го нормализира крвниот притисок
 • Помага при респираторни болести
 • Одржува здрава телесна тежина
 • Го одржува здравјето на срцето
 • Одржува стабилно ниво на шеќер во крвта
 • Ја подобрува циркулацијата
 • Го штити организмот од стрес

Што покажуваат новите истражувања?

Црниот лук е добар за кожата

Многу истражувања покажале дека црниот лук е одличен за здравјето на кожата и тоа не мислиме на генерално подобрување на општата состојба на кожата, туку регулира сериозни заболувања како акни и дерматит. Црниот лук содржи компоненти на сулфур кои учествуваат во создавање на колаген во телото. Колагенот е главна структурна протеинска единица во кожата и останатите сврзни ткива која опаѓа со текот на годините. Можеби никогаш не помисливте да го спречите опаѓањето на колагенот со црн лук, но верувајте дека ефектот е посилен од низа креми. Плус, црниот лук ќе го одржи и здравјето на зглобовите и мускулите.

Црниот лук е добар при алергии

Црниот лук исто така покажал одлични резултати во однос на алергиите, всушност ализинот ја намалува или целосно ја анулира алергиската реакција на организмот. Резултатите од клеточната студија со црн лук наведоа дека е забележано намалување на воспалителните ензими во присуство на црн лук, а ова го спречува алергискиот одговор. Во друга студија се покажа дека црниот лук спречува напад на клетките на имунолошкиот систем наречени макрофаги, спречувајќи нов алергиски одговор.

Црниот лук е достапен и кај нас, благодарение на Dr. Viton Alizin и секако, доаѓа спакован во 30 меки капсули ослободени од мирис и вкус. Ако земеме предвид дека за ферментација на белиот лук и засилување на неговите својства се потребни посебни услови (точна температура и влажност), додатокот што го создаде Dr. Viton е повеќе од потребен.

Не ви е потребна дијагноза за да почнете да го пиете Dr. Viton Alizin, бидејќи е богат антиоксидант, тој е одлично превентивно решение во сезоната на настинки и алергии, но и за трајно засилување на имунитетот.

Една капсула Dr. Viton Alizin превенира и решава безброј состојби.

Dr. Viton Alizin е достапен е во во аптекитe на:  Зегин, Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети и во други подобро снабдени аптеки, како и во дрогериите на dm и Cosmo – Тинекс.

Можеш да го нарачаш и онлајн на:

https://alfalab.mk/proizvodi/dr-viton-alizin/

Или на телефонскиот број: 02 3218 821 (Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот ) dr

Dr.Viton Alizin може да ти го доставиме и на твојата домашна адреса со брза пошта