15 најдобри придобивки од Л-аргинин за нашето здравје

Придобивки на кожата од Л-аргинин 

Л-аргинин е како еликсир за нашето здравје на кожата.

Својства против стареење

Познато е дека најголемиот орган во нашето тело, кожата, има тенденција да ја изгуби својата еластичност со текот на возраста. Оваа амино киселина, преку дневната исхрана или додатоци, ја одржува убавината и виталноста на кожата.

Но како?
Го стимулира нашето тело да ослободи човечки хормон за раст, кој помага да се забави процесот на стареење. Затоа консултирајте се со вашиот лекар и добијте рецепт за оваа магична пилула!

Брз процес на заздравување на раните

За аргининот се вели дека го скратува времето на заздравување на раните.
Протеинот е од суштинско значење за процесот на лекување на раните и аргининските помагала во производството на ова соединение, со што се забрзува процесот на лекување. Аргинин помага во формирањето на L-пролин, соединение кое е од суштинско значење за формирање на колаген, со што се раните побрзо заздравуваат.

Ја ревитализира и подмладува кожата

Одредени производи за нега на кожата со аргинин, содржат антибактериски соединенија. Овие соединенија, заедно со антиоксидантните агенси, ги поправаат штетите предизвикани на кожата поради еколошки фактори или стареење и помагаат во обновувањето на младешкиот изглед.

Предности на косата од аргинин

Л- аргинин, исто така, помага против опаѓање на косата.  Погледнете кои се најдобрите Л-Аргинин придобивки за коса:

Го забавува процесот на опаѓање на косата

Оваа амино киселина произведена од нашето тело ги релаксира крвните садови и го подобрува протокот на крв во скалпот и основата на фоликулите на косата. Производи за нега на коса со аргинин се познати за уништување на факторите кои предизвикуваат лош развој на фоликулите на влакната или ги ослабуваат влакната, со што се промовира раст на косата.

Спречува оштетување на косата

Добри вести за оние кои сакаат често да ја бојадисуваат косата! Аргининот помага да ја заштитиме косата од штетните хемикалии и суровата топлина. Ова е една од причините зошто се наоѓа во повеќето производи за фарбање коса.

Здравствени придобивки на аргинин

Л- аргининот помага на целокупното здравје на следниве начини:

Здраво срце

Аргинин се претвора во азотен оксид (НО) во нашето тело. Ова дејствува како невротрансмитер, кој им помага на крвните садови да се релаксираат, со што се подобрува циркулацијата на крвта. Оваа амино киселина на тој начин го подобрува протокот на крв во срцето, што пак помага да се олесни болката во градите, запушените артерии и други вакви кардиоваскуларни заболувања.

Аргинин исто така е корисен во третманот на состојби како што е ангина, сигнал дека срцето не добива доволен проток на крв. Тоа може да се случи кога телото е подложено на физички стрес како во текот на вежбите. Лекарите советуваат  доза од два до три грама дневно на L-аргинин додаток за третман на ангина.

Помага во одржување на крвниот притисок

Л-аргинин игра значајна улога во регулирањето на крвниот притисок, со што се олеснуваат лошите ефекти од високиот крвен притисок. Покачување на крвниот притисок може да предизвика грчеви во нозете и замор, збунета состојба и брзо зголемување на отчукувањата на срцето.

Го подобрува либидото

Една од најочигледните придобивки на L-Arginine е зголемувње на либидото кај мажите и кај жените.

Оваа амино киселина е од витално значење за оптималното машко сексуално здравје Кај мажите што страдаат од ниски сперматозоиди или слаба подвижност на спермата, доколку земаат додатоци на л-аргинин, се зголемува и подобрува плодноста. Внесувањето на аргинин помага да се прошират крвните садови, со што се зголемува протокот на крв во гениталиите. Сите овие фактори помагаат во лекувањето на еректилна дисфункција.

Спречува воспаление на мочниот меур

Аргининот може да го контролира воспалението на мочниот меур. Оваа киселина, исто така, ги ублажува грчевите во грбот и помага во функционирањето на бубрезите кај пациенти со трансплантација.

Помага за слабеење

Сега доаѓа највозбудлива употреба на аргинин апчиња. Слабеење! Дозата на аргинин додатоци ја намалува телесната маст и ја зголемува масата на мускулите. Неколку студии покажаа дека дополнувањето на L-аргинин го зголемува инсулинот во плазмата во системот, што доведува до зголемување на мускулите дури и кога се одморате. Овие хормонални промени помагаат да се создаде посилен метаболизам, важен дел од губење на тежината. Што може да биде подобро од тоа? Слабеење без вежбање.  Не дека јас го поддржувам тоа.

Го зајакнува имунолошкиот систем

Аргининот е многу ефикасен во борбата против воспалението кое предизвикува болести и го штити нашето тело од инвазија на други страни тела. Оваа амино киселина содржи високо антиинфламаторни, како и антиоксидантни својства, помагајќи во чистење на слободните радикали. Кога се користи во комбинација со додатоци на витамин Ц и омега-3, аргининот е корисен за спречување на бројни хронични заболувања.

Детоксификатор на нашиот систем

Ве поздравуваме со нашиот природен детоксификатор! Аргинин помага да се намали присуството на амонијак во крвта, директно дел од процесот на детоксикација. Ова е причината зошто овој додаток често се предлага во третманот на голем број метаболички проблеми. Амонијакот е нус-производ на протеинскиот дефект во системот и е познат дека предизвикува клеточно уништување.

Ја зголемува ефикасноста на вежбањето

Верувајте дека аргинин помага да се зголеми вашата издржливост. Навистина! Како што беше објаснето претходно, оваа амино киселина ја зголемува циркулацијата на крвта во системот, обезбедувајќи ја секоја мускулна клетка со есенцијални хранливи материи и кислород. Ова, на некој начин, може да ја зголеми вашата сила и издржливост без да предизвика болка.

Спречува појава на рак

Дефицитот на аргинин е позната состојба кај луѓето кои се борат со рак. Истражувањата покажуваат дека некои супресорни клетки на имуниот систем (MSCs) се главните виновници за овој недостаток. И ова е важно бидејќи нашиот имунолошки систем во голема мера зависи од производството на л- аргинин.

Помага при мигрена

Мигрените се проблематични. Овој тип на главоболка не доаѓа сам, но со придружни состојби како гадење, визуелна и бучава чувствителност и тешка болка! Не грижете се, доколку земате л-аргинин оваа состојба значително ќе се намали.

Храна богата со Л-аргинин

Јајца
Млечни производи – јогурт, кефир и сирење
Говедско
Мисиркино
Пилешко
Говедски и пилешки џигер
Диви фатени риби – тие исто така ви обезбедуваат суштински омега-3 масни киселини кои се одлични за здравјето на срцето.
Кокос
Семки од тиква
Сусам
Семки од сончоглед
Алги
Ореви
Бадеми

Наша препорака: Nature Essential – Л-Аргинин
Најсовршената нутритивна материја која е пронајдена досега, поради неговите моќни лековити својства.

ПРОДАЖНИ МЕСТА:
Еурофарм Аптеки, Виола Аптеки, Галениум Аптеки, Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.

НАПРАВЕТЕ БРЗА ONLINE НАРАЧКА:
https://alfalab.mk/proizvodi/nature-essential-l-arginin/

Направете телефонска нарачка секој работен ден од 8:30 до 15:30 часот.
Телефон за нарачки: 02 3218 821
(Достава до домашна адреса со брза пошта)