12 состојки кои значително ќе ти ја подобрат концентрацијата

Умот ти лета од една мисла на друга, во дел од секунда? Тргна по една обврска и заборави што требаше да завршиш? По 100 пати препрочитуваш една иста реченица? Немаш концентрација?!

Намалената концентрација е сериозен и многу чест проблем во општество бомбардирано со информации и дразби. Мозокот нема доволно простор и време да процесира толку многу информации па станува преоптеретен и мислите често ти бегаат.

Подобрувањето на концентрацијата значително ќе ги го подобри квалитетот на животот. Со Dr. Viton – Magnezan Neuro ќе го избистриш фокусот, ќе го задржиш вниманието подолго време на важните работи, ќе имаш поголема концентрација и подобра меморија.

Сигурно се прашуваш зошто токму Magnezan Neuro е решението за твојата намалена концентрација!

Dr. Viton – Magnezan Neuro има 12 добри причини зошто е најмоќната комбинација за твојата концентрација. Секоја состојка која е неверојатно важна за твојот мозок, а е дел од составот на Dr. Viton – Magnezan Neuro :

Магнезиум во Magnezan Neuro

Овој минерал е витален за организмот и одговорен за над 300 процеси кои се случуваат во него. Ги отпушта напнатите мускули, помага во промени на расположението како и несоница и проблеми со спиењето, од кои најчесто потекнува дефокусот и намалената концентрација.

Л- карнитин во Magnezan Neuro

Добро познат нутриент кој делува благотворно на нервите, расположението и меморијата.  Едно истражување покажува дека оваа аминокиселина ги регенерира нервните влакна и воспоставува врската помеѓу нервите и органите.

Витамин Ц во Magnezan Neuro

Витамин Ц го намалува стресот затоа што му дозволува на телото брзо да го исфрли кортизолот, стрес хормон кој го зголемува крвниот притисок и шеќерот и го намалува имунитетот.

Јод во Magnezan Neuro

Јодот е многу важен за раст и развој на мозок и на централниот нервен систем. Тироидните хормони кои содржат јод, помагаат во формирање на миелинската обвивка на одредени нерви на централниот нервен систем.

Л-танин во Magnezan Neuro

Л-танин го балансира нивото на БДНФ (протеин во мозокот) и на кортизолот и дека директно влијае на расположението и на намалување на ансиозноста.

Витамин Б1 во Magnezan Neuro

Витаминот Б1 е витален витамин кој припаѓа на Б – комплекс групата на витамини. Игра важна улога во одржување на здрав нервен систем и подобрување на кардиоваскуларната функција на телото.

Витамин Б2 во Magnezan Neuro

Витаминот Б2 помага во третирање на повеќе проблеми поврзани со нервниот систем како што се вкочанетост, Алцхајмерова болест, мултиплекс склероза, анскиозност и епилепсија. Исто така во комбинација со Б6 се користи за  третирање на Карпал Тунел Синдромот.

Витамин Б3 во Magnezan Neuro

Ниацинот игра голема улога во производство на одредени хормони во адреналните жлезди и помага да се отстранат штетни хемикалии од црниот дроб. Со чистењето на адреналните жлезди и црниот дроб се постигнува баланс на нервниот систем.

Витамин Б6 во Magnezan Neuro

Овој витамин е потребен за соодветно развивање на мозокот, како и излачување серотонин, хормон кој го подобрува расположението. Витаминот Б6 помага во лачењето на мелатонин кој го регулира нашиот внатрешен часовник, го подобрува сонот и концентрацијата.

Витамин Б12 во Magnezan Neuro

Централниот нервен систем има многу придобивки од витаминот Б12. Тој помага за одржување на здравјето на нервните клетки – вклучувајќи ги и невротрансмитери и помага да се формира миелинската обвивка на нервите. Од недостатокот на витамин Б12 ќе страда скоро секоја когнитивна функција.

Витамин Д3 во Magnezan Neuro

Витаминот Д е стероиден хормон кој игра главна улога во метаболизирање на калциумот и фосфатот. Но, во неодамнешни студии се заклучува дека е голема поврзаноста помеѓу ниските нивоа на овој сончев витамин и невропсихијариските болести како Алцхајмерова болест, Паркинсонова болест, мултиплекс склероза, епилепсија, шизофренија и аутизам.

Гинко Билоба Екстракт во Magnezan Neuro

Истражувањата покажуваат дека гинко може да го поддржи нервниот систем преку носење на доволно кислород во крвта до нервните клетки. Како антиоксиданс, гинкото ги чисти оние состојки кои оштетуваат клетки, познати како слободни радикали.

Dr. Viton – Magnezan Neuro можете да го нарачате онлајн:
https://alfalab.mk/proizvodi/magnezan-neuro/

Dr. Viton – Magnezan Neuro може да го набавите во аптеките на: Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети, Зегин… во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
(Достава до домашна адреса со брза пошта)