3 митови за храна во кои повеќето доктори сѐ уште веруваат!

Намалете со сол. Намалување на маснотиите. Престанете да јадете мрсна храна. Кога луѓето се во своите доцни 30-ти и раните 40-ти, дефинитивно лекарите ќе ги советуваат со некој од горенаведените митови. Но дали е тоа така?!

Мит # 1: Холестеролот го уништува телото и организмот

РЕАЛНОСТ: Вашиот мозок – и остатокот од вас има потреба од одредено количество. Лекарите со децении ги предупредуваа пациентите, особено оние кои се изложени на ризик за проблеми со срцето, да не јадат храна што е висока со холестерол и маснотии, особено жолчки од јајце и школки. Излегува дека холестеролот во вашата храна значително не ги зголемува нивоата на холестерол во крвта, за што на прво место се грижеле лекарите. (јајцата и школките се одличен извор на витамини и минерали што се борат со болести) Но, пофундаментално, лекарите сфатија дека нивоата на висок холестерол никогаш не биле опасност за целокупното здравје и дека манијата за намалување на овие нивоа била погрешна. Истражувањето покажува дека повеќето луѓе кои имаат прв срцев удар имаат нормални нивоа на холестерол. Старото размислување отиде на овој начин: холестеролот се впушта во вашите артерии, се гради таму како плоча, а потоа претставува отскочна даска за срцеви заболувања, срцев удар и мозочен удар. Оваа слика е базирана во голема мера врз една влијателна, но мачна студија од 1960-тите, која покажа дека мажите кои јаделе многу месо и млечни производи имале високо ниво на холестерол и срцеви заболувања. Оттука, преовладувачката мудрост на последните 40 + години: отстранување на заситени масти, и нивото на холестерол и ризикот од срцеви заболувања ќе се намали.

Но, всушност, вашето тело има потреба од холестерол за да работи како поддршка на функцијата на мозокот и нервите, да се изградат клеточни ѕидови, да се изградат клучните хормони и да синтетизираат витамин Д. Болки во мускулите? намалена концентрација и меморија? измешани чувства? Тоа може да биде поврзано со вашите храбри напори за намалување на холестеролот со статински лекови.

Мит # 2: Не јадете сол.

РЕАЛНОСТ: Солта содржи есенцијални минерали.
Сол. Некои го нарекуваат ѓавол, но, всушност е неопходност – без тоа, срцето, мускулите и мозокот едноставно не можат да функционираат. За повеќето од нас, дури и за оние со хипертензија, солта не е непријател, но зависи од видот. На пример, рафинираната сол е лош избор, бидејќи со времето вредните минерали се изветвени и преработени во натриум хлорид, хемикалија која треба да се исфрла надвор од телото и огранизмот. Поздрав избор? Нерафинирана морска сол. Морската сол исто така содржи повеќе од 80 есенцијални минерали кои овозможуваат вашето тело да функционира оптимално, а тоа ви обезбедува со соодветна рамнотежа на натриум и хлорид.

И што е уште подобро од морската сол? Хималајска кристална сол, која доаѓа длабоко од земјата и генерално се смета за најчиста сол на земјата; таа е ослободено од нечистотии и загадувачи, што и дава предност над морската сол.

Мит # 3: Не консумирајте заситени масти.

РЕАЛНОСТ: Тоа е многу важен извор на енергија. Секако дека не зборуваме за оние ЛОШИ масти, постојат и добри масти. Вратете го путерот на маса. Додека беше погрешно демонизиран поради неговата висока содржина на заситени масти, новото истражување ни кажува дека путер – тоа е суров, органски производ – нуди бројни придобивки за телото.

Ако сакате да се борите против вистинските непријатели, тоа е шеќер и преработена храна. Неодамнешните студии покажаа дека намалениот внес на маснотии во масното ткиво не значи дека значително го намалува ризикот од срцеви заболувања и може да има спротивен ефект поради преработените полнила и шеќер што производителите на храна ги ставаат во производи со ниска содржина на масти за да ги направат вкусни поради отстранувањето на мастите (сега знаеме дека шеќерот е поверојатно да го зголеми износот на мали, густи ЛДЛ честички, кои придонесуваат за ризик од срцеви заболувања, наспроти релативно бенигните големи, меки честички кои промовираат заситени масти). Значи вратете ги мастите во вашата исхрана, не колачиња, пити и печива, туку добри заситени масти – како што се кокосово масло и путер, направен од млеко од прехрана на тревопасни животни, како што се крави, овци и кози. Путер произведен од пасишта или животни што се хранат со трева секој ден – ќе бидат побогати со омега-3 масни киселини што го штитат здравјето.