12 совети од експерти за поздрав живот

Стигнете побрзо до вашите цели за поздрав живот со овие совршени комбинации на храна, движење и медицински тестови.

1- Подобро е заедно

Сакате повеќе заштита од рак на кожата? Пијте кафе пред вежбање. Се обидувате да изградите мускули? Истегнувајте се помеѓу вежби. Се надевате дека ќе го намалите ризикот од мозочен удар? Стиснете малку лимон во вашиот зелен чај. Иако навидум случајни, овие необични комбинации ги нагласуваат најновите сознанија од новите практики кои ние го нарекуваме “синергетска медицина”, која ги соединува стратегиите за зајакнување од различни области како кинезиологија, наука за нервите и дерматологија, со навистина извонредни резултати. Проверете ги овие динамични дуети за елиминирање на губење на меморија, замор, болест, зголемување на телесната тежина и многу повеќе. Зборуваме за моќни двојки!

2- Зелен чај + Лимон

Корист : Заштитете ги вашето срце

Во една студија на повеќе од 40.500 мажи и жени од Јапонија, оние кои пиеле пет или повеќе чаши зелен чај секој ден имаа најмал ризик од умирање од болести на срцето и мозочен удар. Истражувачите ги припишуваат заштитните ефекти на катехини, моќни антиоксиданси. Проблемот е што помалку од 20% од овие релативно нестабилни соединенија го преживуваат варењето. За да добиете повеќе од секоја чаша, исцедете малку сок од лимон. Витаминот Ц во лимоните му помага на вашето тело да апсорбира 13 пати повеќе катехини отколку што може да добие само од обичен чај, според една студија од Пердју Универзитетот.

Голтка до содржината на вашето срце :

Со поттикнување на катехин од витамин Ц, можете да му помогнете на вашето срце со пиење на само една или две чаши дневно. Ако од лимоните ви е кисело, стиснете малку портокал, лимета или сок од грејпфрут, тие ќе ја зголемат антиоксидантната апсорпција, исто така, но во помала мера. Само прескокнете го млекото – тоа всушност се меша со апсорпцијата и држете се до свежо сварен чај, топол или ладен. Катехините во шишиња готови за пиење се неефикасни. (Следете ги овие 5 чекори за да направите совршен чај во секое време.)

3 – Вежба + музика

Корист : Зголемена интелигенција

Дваесет и една минути на вежбање е толку што ви треба за да го подигнете расположението на пациентите на срцева рехабилитација во државниот универзитет во Охајо во една пилот студија. Но, кога учесниците го слушнаа „Четири годишни времиња“ од Антонио Вивалди на слушалки, тие имаа значително подобра вербална флуентност отколку потоа. Истражувачите веруваат дека вежбата ги зголемува когнитивните перформанси преку стимулирање на централниот нервен систем, и со додавањето на музиката може да помогне во организирање на мислите.

Движење и ритам :

Иако научниците немаат испитано дали овие наоди може да се генерализираат за да се применуваат на здрави возрасни лица, сепак не може да боли вежбањето со вашиот MP3 плеер. Држете се до истата рутина која учесниците во студијата ја следат- постепено зголемувајте го наклонот и брзина на вашата направа за трчање на секои 10 минути, додека не почнете да зборувате само кратки реченици (пешачете најмалку 21 минути). И слушајте музика по ваш избор, било кој жанр би требало да ја заврши работата ефикасно како и класичната музика. (Проверете ги плеј – листите кои фитнес професионалците ги слушаат).

4 – Печено во тенџере + морков

Корист : Ревитализација на имунитет

Оваа популарна храна со причина прави да се чувствувате добро. Морковите се полни со витамин А, ретинол, кој игра клучна улога во спречување и борба против инфекции. Но, без цинк во говедско месо, вашето тело нема да биде во можност да го искористи тоа. Витаминот А може да се движи низ крвта само кога тој е врзан со протеин. “И цинкот е потребен за да се направи сврзувачкиот протеин за ретинолот”, вели Роберта Л. Дајф, автор на водич на американското диететско здружение за храна и исхрана. “Значи, ако немате доволно цинк, витаминот А нема да може се движи од црниот дроб до ткивата, каде што си ја врши својата работа.”

Комбинации против микроби :

Темно портокалови, жолти, црвени и зелени овошја и зеленчук се добри извори на витамин А. За малку полесно да ги поднесете, комбинирајте ги со протеини богати со цинк : исечете свежо манго во јогурт со ниска масленост, јадете сладок компир со вашата риба или наполнете го пилешкото со спанаќ, т.н. Фиренца-стил.

5 – Јогурт

Корист : Ги елиминира мастите

Следниот пат кога ќе јадете храна со високо заситени масти, по тоа земете малку десерт со ниска масленост и богат со калциум. Калциум се врзува со масните киселини во дигестивниот тракт, блокирајќи ја нивната апсорпција. Во една студија, учесниците кои изеле 1,735 мг калциум од млечни производи со ниска масленост (онолку колку што има во пет чаши по 8 унци млеко без масленост) го блокира еквивалентно на 85 калории на ден.

Зајакнат калциум:

Истражувачите немаат утврди точно колку калциум треба да консумирате со секој оброк со високи масти, вели доктор Синтија Хејс. “Но, со консумирање на една чаша без маснотии или соино млеко или збогатен сок со масен оброк, може да го забрза губењето на телесната тежина,” вели таа.

6 – PLAC тест + HsCRP тест за мерење на плазма протеинот

Корист : Заштита од срцеви болести

Со овие тестови се мерат Lp-PLA2 и нивоата на Ц-протеинот, два важни вида на воспаленија предизвикани од акумулирање на наслаги во вашите артерии – голем индикатор за срцеви заболувања. Кога лекарите ги додадоа резултатите од овие проверки во своите вообичаени проценка на факторите на ризик (крвен притисок, холестерол, итн), дојде до прекласификација на 39% од средно-ризични пациенти- вклучувајќи 11% кои имале потреба од посериозен третман – известува новата студија објавена во списанието „Stroke“. Многу од овие пациенти сега можат да бидат кандидати за статини.

Направете ги тестовите, доколку :

Сте средовечни и холестеролот ви е нормален, но сте пушач, тежината ви е зголемена, имате семејна историја на срцеви заболувања или имаат хипертензија на ризична граница, вели Кристи М. Балантајн, ко-автор на студијата и директор на Центарот за спречување на кардиоваскуларни болести на центарот за срцеви и васкуларни болести „Дебејки“ во Хјустон. Ако ве стават во категоријата на повисок ризик, статините (гама амино – киселини)не се единствените кои треба да се третираат. Lp-PLA2  и нивоата на Ц-протеинот добро реагираат на диета и вежбање.

7 – Салата + Авокадо

Корист : Зачувајте го вашиот вид

Спанаќ е добар за вашите очи, но авокадо тоа го прави дури и поефикасно. Истражувачите од Државниот универзитет во Охајо покажаа дека кога возрасните јаделе салата од марула, спанаќ и морков со или без 3 лажици авокадо, оние кои  јаделе авокадо апсорбирале 8,3 пати повеќе алфа-каротен, 13,6 пати повеќе бета-каротен и 4,3 пати повеќе лутеин од другите. Истражувачите веруваат дека здравите масти во авокадото ја зголемуваат апсорпцијата на овие растворливи каротеноиди, кои се поврзани со намалениот ризик од макуларна дегенерација и катаракта.

Јадете зелено :

Во студијата, 3 лажици авокадо беше речиси толку ефикасни колку и 6, па така поштедете се себеси од екстра калории. Користете авокадо, ако е тоа можно – има повисока содржина на мононезаситени масти или пробајте да го замените со друг здрав извор на масти, како што шафраново масло, ореви или маслинки.

8 – Тренинг за силина + истегнување

Корист : Изградување на мускули

Дигањето тежина ја создава силата предизвикувајќи мали повреди во мускулите, кои потоа самите брзо се поправаат, завршувајќи поголеми и посилни. Со лентата за брзо одење ја добивате вашата сила со статични истегнувања – каде се протегнувате рутински 10 до 30 секунди. Трите студии предводени од советникот за превенција Вејн Л. Весткот, откриле дека возрасните кои се протегаат помеѓу или веднаш по вежбите развиле околу 20% повеќе сила отколку оние кои само кревале тежина.

Подигнете и посегнете :

Одморете најмалку една минута помеѓу сериите и користете го тоа време да ги истегнете  мускулите со кои сте работеле. На пример, ако сте направиле истегнување на ногата, истегнете ги вашите квадрицепси со повлекување на десниот глужд кон вашиот задник додека стоите на вашата лева нога. Одржете го секое истегнување 20 секунди.

9 – Медитеранска исхрана + ореви

Корист : се избегнува метаболичен синдром

Медитеранскиот стил на исхрана, богата со овошје, зеленчук, грав, риба, маслиново масло и зрна е поврзана со сè, почнувајќи од губење на тежината до намалување на ризикот од Паркинсонова болест и срцеви заболувања. Сега, истражувањата покажуваат дека луѓето со метаболичен синдром – состојба која се карактеризира со висок холестерол, крвен притисок и шеќер во крвта и вишок на масти можат да ги намалат овие симптоми со екстра порција на мешани јаткасти плодови во здравиот режим на храна. Во една голема студија, шпанските истражувачи ги советувале луѓето со висок ризик од срцево заболување да го следат начинот на исхрана со мали варијации. Меѓу група која ги додала 30 г. ореви, појавата на метаболичен синдром е намален за околу 14% во рок од една година (за разлика, да речеме, од 6,7% кај оние кои додадоа малку повеќе маслиново масло). Истражувачите веруваат дека влакна, калиум, магнезиум, калциум и омега-3 масни киселини во оревите помага при регулирање на инсулинот, крвниот притисок и воспаление.

Напад со здрава ужина :

Учесниците во студијата јаделе околу пет ореви, пет лешници и пет бадеми на ден. Кети  МекМанус, директор на одделот за исхрана во Бригам и болницата за жени во Бостон, се препорачува јадење на истиот износ (околу 1 унца) да се зема исклучиво доцна попладне кога сте гладни. Попрскајте ја смесата со медитерански јогурт, топол овесен оброк, или малку салата.

10 – Ретиноид + бензоил пероксид

Корист : Отстранување на изливи

Кога истражувачите комбинирале адапален, ретиноид кој го намалува воспалението, со бензоил пероксид, кој ги елиминира бактериите кои предизвикуваат акни, акните учесниците се подобриле во просек за повеќе од 50% за 12 недели – околу 15% подобро отколку со било состојка посебно. “Ова комбинирана терапија е насочена кон три од четирите причини за појава на акни” вели Дајан Тибуто, професор по дерматологија на Медицинскиот центар „Милтон С. Херши“ во Херши, Пенсилванија.

Вистинскиот режим :

Прашајте го вашиот лекар за Epiduo, првиот производ одобрен од страна на FDA (Федерално биро за лекови) да искомбинирате адапален (0,1%) и бензоил пероксид (2,5%). Тибуто препорачува миење пред спиење со нежно чистење, чекајќи околу 20 минути, а потоа и нанесување на гел, проследено со крема. Epiduo може да е сув и било каква првична иритација треба да се појави во рок од 2 недели. Ако сакате да се обидете со алтернативен третман, мијте се наутро со чистење со бензоил пероксид.

11- Јајца + сок од портокал

Корист : Борба против замор

Ако не јадетe многу месо, може да се почувствувате млитави, бидејќи не добицате доволно железо. Причината е тоа што вашето тело може лесно да го апсорбира железото од месо (хемиско железо), но само 2-20% од не-хемиското железо се наоѓа во зеленчук, грав и јајца го има во крвотокот. Ефективен бустер е витаминот Ц. “Тоа е најпотентниот промотор на не-хемиска апсорпција на железото”, вели Елејн Меги, автор на синергија на храна. Витаминот Ц го задржува железо до 6 пати повеќе растворлив – што значи дека вашето тело сега може да користи 100% од не-хемиското железо кое го јадете и да ја исклучи анемијата предизвикана од замор.

Добивајте повеќе железо со витамин Ц :

Измијте го вашиот утрински омлет со една чаша на сок од портокал богат со витамин Ц. Или ставете тофу богато со железо и  брокула во вашиот салата. Гответе го на минимум (или на ниски температури) и исечете го во дебела парчиња. Витаминот Ц лесно се уништува од светлина, топлина и воздух.

12 – Куркумин + црн пипер

Корист : ја зајакнува вашата меморија

Куркуминот можеби е познат по своите анти – канцерогени својства, но ова соединение (се наоѓа во зачинот куркума) исто така, ги разбранува истражувањата на Алцхајмеровата болест. Една неодамнешна студија покажа дека, во споредба со оние кои добија плацебо, пациентите со Алцхајмерова болест кои земале 1 гр. куркумин било како додаток или измешан со храна, го намали развивањето на плакот во нивните мозоци. Сепак, куркуминот слабо се апсорбира, па така ќе треба да се измеша со бибер за да се зголеми неговата апсорпција до 2000%.

Зачинете го вашиот вкус :

Куркума се користи со векови во индиското кари, но може да има силен вкус за американски вкус. Започнете со 1/2 лажичка дневно, предлага Барат Б. Агарвал професор по медицина на канцер на Универзитетот на Тексас. Откако ќе се навикнете на вкусот, измешајте го со бибер за да направите повкусна риба или пилешко.

13 – Кофеин + Кардио

Корист : избегнување на рак на кожа

Истражувањата покажуваат дека и кофеинот и вежбањето имаат антиканцерогени својства. Во комбинација, тие нудат моќна заштита против ракот на кожата. Во истражувањето на животни изложени на УВБ зрачење, научниците од Универзитетот Рутгерс сознале дека спарувањето ја зголемува способноста на животните да ги уништат клетките на ракот на кожата и до 4 пати. Алан Х. Кони, директор на лабораторијата за истражување на ракот на училиштето за фармација Ернест Марио при Факултетот Рутгерс, се сомнева дека кофеинот го инхибира АТР-1, генетски пат кој ги спречува оштетените клетки од самоуништување. И кофеинот и вежбањето исто така, ги намалуваат мастите во ткивата кои како што покажало истражувањето им помагаат на клетките самите да се уништат.

Прво испијте една чаша, па потоа шетајте :

Испијте една јака шолја кафе еден час пред вежбање, препорачува Моник Рајан, регистриран диететичар и автор на „Исхрана за издржливост на спортисти“ (Ако вашиот крвен притисок е покачен, прескокнете го кофеин). Кофеинот исто така, може да ја зголеми издржливоста и да го одложи заморот, помагајќи ви да шетате подолго и посилно. Само не ја заборавајте заштитата за сонце.